arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A.

Profil není převzatý, články vkládá redakce.
  • BPP
  • prezident České republiky
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.09.2024 19:05:00

Začít musíme každý sám u sebe

Začít musíme každý sám u sebe

Projev prezidenta republiky na Summitu budoucnosti

 Pane předsedo, pane generální tajemníku, excelence, dámy a pánové,

jsem vděčný, že mohu promluvit k tak váženému publiku. Rád bych poděkoval panu generálnímu tajemníkovi a jeho týmu za to, že zahájili jeden z nejdůležitějších procesů naší doby, jehož cílem je oživení multilateralismu.

Agenda 2030 představuje náš společný cíl a plán pro udržitelný rozvoj. Nyní máme jedinečnou příležitost urychlit její naplňování.

Pakt pro budoucnost vytváří pevný základ pro lepší a efektivnější multilaterální systém. Jsme připraveni společně s dalšími delegacemi pracovat na úspěšném pokračování úsilí zahájeném na tomto Summitu.

Abychom dokázali najít tu správnou cestu vpřed, musíme nejprve pojmenovat, jaké výzvy ohrožují naši budoucnost.

Chtěl bych zdůraznit, že ruská agrese proti suverénní Ukrajině, agrese způsobená zemí, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, je mimořádnou výzvou, která otřásá základy mezinárodního systému a základními principy Spojených národů.

Tím, že se nyní zabýváme touto zásadní výzvou, současně nelze snižovat naléhavost řešení těch ostatních. Vnímáme utrpení vyvolané válkami a konflikty, fatální pohromy umocněné klimatickou změnou, znečištěním životního prostředí a úbytkem biologické rozmanitosti, pomalý pokrok při dosahování udržitelného rozvoje či rozsáhlé porušování lidských práv.

Všechny tyto otázky totiž spolu souvisí. Žádná země vůči nim není imunní a žádná země jim nedokáže čelit sama.

Rád bych zde vyzdvihl dvě konkrétní věci.

Zaprvé, velmi vítám přijetí Globálního digitálního paktu.

Představuje společnou vizi pro realistickou mezinárodní spolupráci v oblasti digitálních technologií v celosvětovém měřítku a nabízí možnost společně si ujasnit některé základní principy. Česko zde bude hrát aktivní roli.

Aby byla digitální transformace prospěšná pro každého z nás, musí být zacílena na člověka a lidská práva. Jinak nebudeme schopni čelit výzvám, které jsou před námi.

Nově vznikající technologie, umělá inteligence nebo biotechnologie mají obrovský potenciál. Dozajista nám pomohou nalézt řešení mnoha současných problémů. Zároveň nás ovšem větší míra technologické závislosti činí zranitelnějšími.

Proto jsem se podílel na vzniku Prague GeoTech Summit; iniciativy, která se bude každoročně konat v rámci konference Globsec Forum. Jejím cílem je rozvíjet dialog mezi podnikatelskou sférou, akademickou sférou a vládními institucemi a společně nalézt způsob, jak bezpečně zacházet s technologiemi v každodenním životě, resp. jak se chránit před jejich zneužitím ze strany nepřátelských aktérů. Ať už jde o jednotlivce, skupiny či státy.

Mým druhým bodem je změna klimatu.

Je nezbytné, abychom současnou klimatickou krizi a její dalekosáhlé důsledky řešili komplexně a uceleně v rámci účinného multilateralismu.

Nedávné povodně ve střední Evropě, zřejmě nejhorší za desítky let, jsou jasným důkazem narůstající hrozby změn počasí, které jsou způsobeny změnou klimatu.

Česko bude i nadále usilovat o razantnější globální řešení. Řešení změny klimatu není jen jedním ze sedmnácti cílů udržitelného rozvoje. Představuje faktor, který může prohloubit nejzávažnější současné výzvy pro lidstvo, jakými jsou chudoba, hlad nebo zdraví. Jsme připravení spolupracovat se všemi mezinárodními partnery na zajištění úspěšného výsledku konference OSN o klimatu, která se bude konat v listopadu v Baku.

Prostřednictvím naší bilaterální a multilaterální rozvojové pomoci pak realizujeme celou škálu projektů zaměřených na klima, které pomáhají partnerským zemím zmírnit dopady změny klimatu a přizpůsobit se jim.

Dámy a pánové,

výsledky Summitu budoucnosti budou smysluplné pouze tehdy, uvedeme-li je do praxe v plném rozsahu. Začít ale musíme každý sám u sebe.

Česká zkušenost přechodu z autoritářského na demokratický stát, z centrálně plánovaného hospodářství na tržní ekonomiku, nás mnohému naučila. Od té doby těžíme z výhod společného demokratického rozhodování, zejména ze zapojení mladých lidí, dodržování principů právního státu a odpovědných institucí. Ty představují hlavní nástroje pro zajištění udržitelné budoucnosti pro všechny. Neustále na nich ale musíme pracovat.

Na závěr chci potvrdit, že se Česko připojuje k dalším partnerům, kteří požadují účinnou reformu systému OSN. Česko bude nadále hradit včas a v plné výši pravidelné příspěvky do rozpočtu OSN a vybízet ostatní, aby rovněž plnili své finanční závazky.

Petr Pavel
prezident republiky

Summit budoucnosti, OSN, New York, 23. září 2024

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama