Návrh na narovnání s církvemi, jehož projednávání dnes vláda přerušila, je pro ČSSD z řady vážných důvodů nepřijatelný. Pokud nedojde k podstatným úpravám, ČSSD ho při hlasování v Parlamentu nepodpoří.
Naše největší výhrady směřují k následujícím oblastem:
- Nesouhlasíme s vyčíslením hodnoty nemovitostí, za které má být poskytnuta finanční kompenzace, zejména s ohledem na zásadu rovnosti a spravedlnosti při vypořádávání ostatních restitučních skupin po roce 1989. Ocenění je podle našeho názoru nadhodnoceno.
- Finanční kompenzaci pokládáme za nepřiměřenou vzhledem k aktuální rozpočtové situaci státu a potřebě snižovat deficit veřejných rozpočtů. Uprostřed finanční krize a v době, kdy je země ohrožena recesí, by vláda měla upřednostnit výdaje, které posílí zaměstnanost a sociální soudržnost.
- Odmítáme splátkový kalendář, který zvýší každoroční mandatorní výdaje státního rozpočtu o 3-4 miliardy korun po dobu 30 let. Pokládáme to za nezodpovědnou snahu současné vlády přenést negativní rozpočtové důsledky současných politických rozhodnutí na bedra příštích generací.
- Obáváme se rizika nového kola restitučních soudních sporů, které by mohly prolomit restituční hranici 25. únor 1948 a potenciálně narušit i majetkové poměry, dané dekrety prezidenta Beneše.
- Vládní návrh byl připraven bez dohody či konzultace s opozicí a nezajišťuje tak dlouhodobě stabilní řešení, jež překračuje rámec tohoto volebního období.
ČSSD upřednostňuje řešení financování církví z výnosu speciálního veřejnoprávního fondu, spravovaného církvemi, do nějž by byl převeden bývalý církevní majetek. Finanční kompenzace nad rámec současných plateb státu církvím by neměla být poskytována. O takovém řešení, které by současně zahrnovalo i zrušení tzv. blokačních paragrafů v zákoně o půdě, je ČSSD připravena jednat.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD