K dlouho očekávanému „vodnímu zákonu“ navrhne klub STAN upravit především možnost recyklovat vodu a tuto „šedou“ vodu pak znovu využít po splnění přesných kritérií.
„Voda se stává nedostatkovou komoditou a bude nutné jí recyklovat, jak s tím má zkušenost např. stát Izrael. Jsme přesvědčeni, že musíme mít možnost využít použitou vodu ze sprch, myček na nádobí apod. po určitých úpravách na závlahu zahrádek nebo jako vodu užitkovou. To teď možné není,“ vysvětluje poslankyně Jana Krutáková.
Podle STAN je potřeba komplexní úprava, která vyřeší akutní nedostatek vody. Zatím se využívá pouze dešťová voda, což je podle poslankyně Krutákové málo a nedostatek vody to do budoucna neřeší.
Místopředseda STAN Petr Gazdík vyzval ministra školství, aby urychleně začal jednat s parlamentními stranami o podobě státních zkoušek na středních školách.
„Pokud jednání začnou neprodleně, jsme jako poslanci STAN ochotni podpořit zrušení povinné maturity z matematiky. Nechceme, aby studenti středních škol, kterým se maturita blíží, žili v nejistotě. Ale to nestačí - chceme se bavit o středoškolských zkouškách, které budou mít smysl a jejichž podoba vydrží 10 let i více,“ zdůrazňuje Petr Gazdík.
Zároveň připomíná, že STAN nedávno představil svoji vizi změn ve středním školství: stanovení státního středoškolského minima v povinných předmětech, které by mohl student splnit kdykoliv v průběhu studia, zrušení státních maturit a ponechání závěrečných zkoušek plně v režii té které střední školy.
Hnutí STAN rovněž vyzvalo strany vládní koalice, aby podpořily projednání návrhu zákona o odpovědnosti úředníků za způsobenou škodu z dílny Starostů a nezávislých. Návrh leží ve Sněmovně už přes rok a zvláště teď, kdy se objevilo hned několik pochybných zakázek na různých ministerstvech, naposledy IT zakázka na elektronické dálniční známky v hodnotě 400 milionů korun, je velmi aktuální.
Změna, kterou STAN navrhuje, je jednoduchá: stát nyní může pokutu od úředníka za vzniklou škodu vymáhat (prakticky tak nečiní), napříště by jí vymáhat musel.
„Je to paradoxní, protože obecní nebo krajské samosprávy to dělat musejí, stát s nesrovnatelně dražšími zakázkami nikoliv. Chceme to napravit a zákon začít projednávat v rámci tzv. opozičního okénka už 11. února. Doufám, že to podpoří i strany vládní koalice,“ říká předseda STAN a navrhovatel zákona Vít Rakušan.
Vít Rakušan předpokládá, že projednání návrhu podpoří zejména premiér Babiš poté, co kritizoval IT zakázku na elektronické dálniční známky a prohlásil, že konkrétní úředníci by za předraženou zakázku měli nést odpovědnost.