Pardubický kraj proto tento týden oznámil dodavateli odstoupení od smlouvy o dílo z důvodu jejího podstatného porušování. „Situace na Gymnázium v Jevíčku nás samozřejmě netěší. Naším záměrem bylo, aby tato historická budova získala energeticky úsporné prvky, na což jsme využili dotaci z evropských fondů. Bohužel však v průběhu kontrol bylo zjištěno podstatné porušení smlouvy zhotovitelem spočívající zejména v opakovaném a dlouhodobém nedodržování harmonogramu realizace a v konečném důsledku i nedokončení stavby ve smluvním termínu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
„Na konci loňského roku jsme se snažili s dodavatelem jednat o dohodě. Ta však byla odmítnuta. Směrem k dodavateli jsme pozastavili fakturaci, protože předložené soupisy provedených prací neodpovídaly skutečnosti. Zejména v nich bylo požadováno proplacení dodávek a prací, které vykazovaly vady, nebo nebyly řádně dokončeny. To je něco, s čím se nemůžeme spokojit, a co nelze akceptovat,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Na situaci se byl přímo na místě podívat i 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který je v krajské radě zodpovědný za oblast majetku, investic a kultury. „Stavba je zatím pozastavená, firma odstranila lešení a nechala vše, tak jak od toho v daný den odešla. Bohužel se takové situace stávají, naštěstí není ohrožena evropská dotace, a hned jak vysoutěžíme nového dodavatele, budou práce v celkové hodnotě 31 milionu korun pokračovat.“
Vzhledem k tomu, že budova gymnázia je historickým objektem, nejedná se v tomto případě o klasické zateplení, které je možné vidět například na panelových domech. Součástí energeticky úsporných opatření na podobném typu budov je většinou výměna oken a dveří s izolačními parametry, avšak při dodržení jejich původního vzhledu.