Tou cenou bude nespíše sjednocení DPH na jedné sazbě ve výši cca 22%. Aby uklidnil občany, používá pan ministr prastarý trik. Nejprve vyděsí občany cifrou 25% jednotné sazby DPH, pak řekne, že to v žádném případě ne a občan by měl být rád, že to nakonec bude někde v oblasti 20-22%.
Pan ministr snad doufá, že touto chytristikou si vyřeší problémy se státním rozpočtem. Bohužel tomu tak není, tímto nápadem pan ministr jenom potvrzuje, že problémem je on sám. Dosavadní slabý růst české ekonomiky je totiž výsledkem nejenom dovezených problémů, ale také výsledkem jeho vlastní politiky. Systematická snaha zvyšovat daně těm chudším (DPH), omezovat důchody, minimální mzdu či sociální transfery a naopak snižovat daně bohatým ve svém důsledku vede k omezování koupěschopné poptávky a tím i růstu české ekonomiky. Příjemci mezd mají totiž vyšší sklon ke spotřebě a své příjmy rychle utratí na rozdíl od těch, co mají hlavní zdroj příjmu výnosy z kapitálu, ti spoří a neutrácí. Výsledkem této politiky pana ministra Kalouska je pak systematické snižování domácí poptávky. Paradoxně tím škodí domácím podnikatelům, kteří pak nemají komu prodávat.
A to již nemluvím o tom, že v případě zvyšování DPH (zejména pokud dojde ke sjednocení sazby na úrovni 20-22%) je jak asociální, tak i hloupé. Asociální proto, že jej zaplatí především rodiny s dětmi, důchodci a vůbec nízkopříjmové skupiny. Hloupé proto, že při případné jednotné sazbě DPH 22% budou čeští občané jezdit nakupovat potraviny do sousedních zemí, kde DPH na potraviny je a bude 10%. Český ministr financí tak svou politikou pomůže naplnit státní pokladny sousedních zemí za cenu poničení českého zemědělství a potravinářského průmyslu. To není zrovna chytrá politika.
Jan Mládek, stínový ministr financí za ČSSD