Návrh předložil místopředseda EP Libor Rouček (ČSSD), podle nějž vedení Evropského parlamentu poukázalo na Havlův „celoživotní boj ve prospěch demokracie, svobody a občanské společnosti a přínos v rámci celé Evropy“.
Rouček v tiskové zprávě v úterý uvedl, že pro Evropany Havel symbolizuje boj za lidská a občanská práva, svobodu, demokracii a evropskou jednotu. Právě tyto ideály jsou podle Roučka podstatou činnosti EP i Rady Evropy, jejíž působení si Havel cenil.
„Z těchto důvodů byla jako nejvhodnější budova k pojmenování a naplňování odkazu bývalého československého a českého prezidenta vybrána současná ‚budova B‘, nacházející se ve Štrasburku právě v prostoru mezi těmito dvěma institucemi,“ uvedl Rouček.
Havel v Gdaňsku, Paříži...
Podobné nápady ze zahraničí zaznívají často. Například v polském Gdaňsku už nově otevřená ulice nese název třída Václava Havla. Pařížský starosta zase rozhodl, že Havlovo jméno ponese nová knihovna.
Ruští opoziční aktivisté žádají přejmenovat po Havlovi jedno z moskevských náměstí, konkrétně Bolotné, na kterém se konaly masové protesty proti vládě Vladimíra Putina. Že k uctění Havlovy památky v centru Moskvy dojde, je málo pravděpodobné, protože Havel putinovské Rusko ostře kritizoval a Kreml na jeho úmrtí reagoval jen stroze a chladně.
Češi se k podobným nápadům staví zatím zdrženlivě, což oficiální místa většinou vysvětlují tím, že je třeba počkat, až opadnou emoce. Přesto se v ČR k odkazu Václava Havla hlásí řada institucí. V Česku zřejmě nejvíce zaujal nápad na přejmenování letiště v Ruzyni, o čemž bude na jaře jednat vláda. Návrh už podpořila pražská radnice. Také další česká města chtějí pojmenovat po prvním českém prezidentovi ulice, náměstí či veřejné budovy.