Pane Zahradile, mistr Karel Gott vždy při udílení Zlatého slavíka říkal: „Letos jsem to opravdu nečekal.“ Čekal jste vy takový výsledek amerických voleb?
Přál jsem si ho. Věřil jsem, že to takhle dopadne, ale upřímně řečeno jsem byl přesvědčen, že to bude daleko těsnější, že nás pravděpodobně budou čekat nějaké přepočty, že to někde bude trvat daleko déle, a že třeba několik týdnů nebude rozhodnuto. Že je to takhle jasné, je silný signál.
Co ten výsledek signalizuje Demokratické straně Spojených států?
To nevím, ale ono to je irelevantní. Může to signalizovat spoustu věcí: Že nevybrali správnou kandidátku pro tuto dobu, že se netrefili do nálad významné části americké veřejnosti, že ta strana přece jenom má jakési krajně levicové křídlo, které znejisťuje běžného amerického voliče. Jde o spoustu věcí.
Ale spíš si myslím, že je to výpověď o vztahu průměrného amerického voliče k celému tomu systému či establishmentu, který se speciálně ve vztahu k Donaldu Trumpovi nepředvedl v dobrém světle, protože on se nechal demokratickou politickou garniturou zneužít vůči jednomu z kandidátů. Tam si myslím, že jak se hovořilo o tom, čemu se říká weaponization – že se udělá z některých státních institucí zbraň – tak tato weaponizace soudního systému, nebo snaha vytvořit z Trumpa jakéhosi ruského agenta, na čemž se nepochybně podílely i zpravodajské složky, je prostě něco, co podle mě nějakou roli hrálo. Spoustu amerických voličů usoudilo, že se ten státní aparát staví proti jednomu z kandidátů na politickou objednávku.
Když už bylo jasné, že Donald Trump bude prezident, tak první reakce v mediálních kruzích, mezi českými přispěvateli na sociální síti X, a v kruzích, které chtějí bojovat za Ukrajinu za jakoukoliv cenu, byla, že teď budeme muset dávat minimálně 3 procenta HDP na zbrojení a budeme si muset „válku s Ruskem vybojovat sami“, což bude stát lidi spoustu peněz. Naopak nikoho z nich nenapadlo, že by se napětí s Ruskem mohlo urovnat. Čím to je?
Tohle je uvažování jednoho typu politické reprezentace, který v tuhle chvíli v České republice dominuje v exekutivě, a možná i v některých jiných evropských zemích, ale neznamená to, že je to směr, který v Evropě v příštích letech převládne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský