Zápasící s nejvyšším schodkem státního rozpočtu ve své historii. Se závažím zlikvidované vlastní obranyschopnosti, zdevastovaného školství a sociálního zabezpečení svých obyvatel. Deset let práce občana navíc v porovnání s obdobím za socialismu je jedním z příkladů.
V diáři pravicových stran v roce připomenutí si 102 let vzniku samostatného československého státu zůstala již jen tři výročí, hodna k připomínání, O to více ale důsledněji a intenzivněji! Únor 1948, popravení Milady Horákové a 21. srpen 1968.
V zapomnění tak upadla nejen výročí spojená s podpisem mnichovské dohody 30.9.1938, ale i datum 15.3.1939, připomínky počátku naší šestileté okupace Německem.
V Praze boříme pomník maršála Koněva a obdivujeme nový pomník vlasovcům. Ve světě se směrem k historii dějí věci nevídané ! Díky instalaci nových soch vzdává Německo hold vůdci světového proletariátu V.I. Leninovi, ruský lid maršálu J.V. Stalinovi. Západ ničí sochy nejen W. Churchilla a K.Kolumbuse. Svět zásadně změnila záměrně vyvolaná koronavirová krize majíci napomoci „zakrýt“ nastupující hlubokou ekonomickou krizi. Stranou nezůstává ani pokračování vojenské konfrontace Západu. Část amerických vojáků mění svůj „druhý domov.“ Z Německa šup do Polska, hezky blíže území RF.
Stále více občanů, přestože veřejně hovořit o těchto věcech je zatím „nemožné“ si uvědomuje, že k obnovení skutečné suverenity a dřívější prosperitu našeho státu je nezbytné jeho vystoupení z EU a NATO. Od převratu v roce 1989 nejvýznamnější Čech, humanista Václav Havel svým občanům sliboval mnohé. Mimo jiné, že náš stát po vystoupení z Varšavské smlouvy nikdy již nevstoupí do žádného vojenského paktu. Sliby a světská sláva někdy ale nejdou dohromady.
Pro KSČM je otázka vystoupení ČR z útočného paktu NATO trvalou programovou prioritou. V době, kdy členské státy NATO se zmítají v narůstajících problémech se naplnění zmíněného slibu stává stále aktuálnějším. Jeho uskutečněním navíc vzdáme poctu muži mnoha přívlastků, Václavu Havlovi. Lidem celé planety pak naději, že ve 21. století je možné nakupující se problémy lidstva řešit jinak než vojenskou cestou.