Strana soukromníků ČR si nechává postupně vypracovat právní názory a případné kroky, jak naopak lidem v izolaci volební právo zajistit. "Z důvodu karantény je legitimní omezit výkon volebního práva. Nesmí se toho však využít plošně. Tedy musí jít o karanténu nařízenou konkrétním osobám, které jsou nemocné nebo je pravděpodobná možnost, že jsou nositeli viru. Nemělo by jít o plošné zrušení voleb například v okrese Karviná," uvedl ústavní právník Zdeněk Koudelka s tím, že o návrhu ví jen z doslechu.
"Stát musí najít způsob, jak dostat volební urny k těm, kteří jsou v karanténě. Pokud by se jednalo o jednotlivce, nevidím důvod, proč k nim urnu nedopravit," řekl předseda Soukromníků Petr Bajer, který nevidí problém ani v případě celých uzavřených obcí. "Jestliže jsou v karanténě všichni obyvatelé obce, tak si mezi sebou dokáží volby pohlídat a úspěšně uspořádat také," doplnil předseda Soukromníků.
Podle něj je nemyslitelné, že ve vězení mohou volit všichni, pokud se nápravné zařízení při volbách do samospráv a Senátu nachází v jejich volebním obvodu, další skupině by ale tahle možnost byla odepřena. "Volit mohou zloději, vrazi, tak proč ne ti, kteří se ničím neprovinili? Zajistíme třeba soudně právo volit pro všechny, i ty v karanténě" dodal se Petr Bajer.
S jeho názorem souhlasí i právní expert Jiří Navrátil z Brna. "Stát musí vytvořit takové podmínky, aby na jedné straně chránil životy a zdraví voličů při volbách za situace, kdy epidemiologická situace nepostihuje pouze jednotlivce, ale rozsáhlejší skupiny voličů.Současně však, aby této široké skupině voličů umožnil bezpečnou účast ve volbách a neohrozil při tom ani životy a zdraví osob zajišťujících volby. Pokud jsme schopni přiměřeně chránit zdravotnický personál, musíme být schopni takto ochránit i osoby zajišťující volby," míní.