„Obce a města jsou výkonnou složkou, která volby zajišťuje, bych rád proto zahájil s ministrem diskuzi na téma zpřísněných podmínek konání voleb pro případ zvýšeného výskytu onemocnění Covid-19, abychom byli na případnou situaci připraveni a volby, které jsou základním kamenem demokracie, mohly proběhnout,“ říká Stanislav Polčák a dodává: „Obce a jejich představitelé byli během pandemie na jaře tohoto roku schopni velmi rychle zareagovat a postarat se o své občany, a to nejen v prvních dnech koronakrize. Věřím, že díky nabytým zkušenostem a houževnatosti starostů a starostek nebude problém volby uspořádat.“
Samosprávy podle Polčáka potřebují pro konání voleb za zpřísněných podmínek od státu jen spolupráci v podobě uhrazení zvýšených nákladů za ochranné pomůcky, desinfekce a značení dvoumetrového odstupu. Praxe konání zastupitelstev s povinnými dvoumetrovými odstupy, zvýšené hygieny prostor, dodržování nošení roušek apod. je podle SMS ČR na obcích a městech ověřena a vyzkoušena, stejně jako zvláštní režim výuky na základních školách, jejichž zřizovateli jsou také obce.
V reakci na nedávné události na Benešovsku požádal S. Polčák ministra vnitra také o to, aby nalezl řešení pro regulaci technoparty, respektive aby zajistil, že v oblasti dodržování veřejného pořádku bude existovat vymahatelný nástroj spolupráce samosprávy a represivních složek státu. „Opakované technopárty jsou problémem především malých obcí, jako jejich obhájci musíme řešit tuto problematiku systémově,“ vysvětluje S. Polčák.