V rámci podpory českých firem při exportu do zahraničí pak ministr zahraničí navštívil společně s odborovým předákem Josefem Středulou a hejtmanem Martinem Netolickým významného zaměstnavatele Pardubického kraje – Poličské strojírny. Řeč byla především o zakázce na vojenskou techniku pro africkou Ugandu.
„V rámci ekonomické diplomacie je český obranný průmysl jedním z našich nejbližších partnerů, a proto zveme zástupce firem na celou řadu zahraničních misí či na mezinárodní veletrhy. Otázka licenčního řízení je komplikovaná, musíme vyhodnocovat celou řadu aspektů, nejen ekonomickou výhodnost pro ČR, ale také možné dopady prodeje. Jen připomenu případy, kdy se české výrobky objevily z našeho pohledu na ‚špatné straně barikády‘. V tomto případě jsme po řadě jednání licenci pro materiál do Ugandy udělili,“ vysvětlil proces exportu českých vojenských výrobků do zahraničí Petříček. „Tato zakázka mimo jiné znamená jistotu pracovních míst pro spoustu lidí tady v okolí Poličky,“ dodal.
Kromě exportu se ministr zahraničí zajímal i o budoucnost Růžového paloučku, památného místa nedaleko Litomyšle, kde se podle pověsti před odchodem do exilu loučili s vlastí čeští bratři po porážce stavovského povstání. Zástupcům místního spolku a starostům okolních obcí nabídl Petříček pomoc s propojením symbolického místa a Čechů, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí.
Poslední zastávkou během návštěvy kraje pak byl soukromý zámek Nové Hrady, kde by mělo vzniknout Centrum českého exilu. S jeho majitelem Petrem Kučerou odstartoval ministr Petříček sérii debat pod názvem Diplomatický salón. Řeč byla jak o Češích žijících v zahraničí, tak o aktuálních otázkách, např. o Bělorusku. „Překvapuje mě, že studenti tam zatím nejsou tou hlavní hybnou silou, jako u nás před 30 lety,“ řekl šéf české diplomacie. Záznam debaty uveřejníme v následujících dnech na webu a sociálních sítích MZV.