Na základě mnou navrženého zákona bude možné uvalovat personalizované sankce na jednotlivce, firmy i organizace, které se dopustí porušování lidských práv či se něm podílí. Může jít o lékaře zodpovědné za nucené odebírání orgánů, podnikatele provozující obchod s otroky, či, jako právě v Bělorusku, osoby podílející se na násilném potlačování pokojných demonstrací.
Své vlastní verze Magnitského zákona už přijaly země po celém světě: USA, Velká Británie, Kanada, Pobaltské státy, od začátku tohoto roku i Kosovo. V procesu příprav je i evropská verze, kterou podporuje i Česko. Zákon by měl být neodmyslitelným nástrojem zahraniční politiky každého státu, který se chce stavět na stranu obhájců lidských práv.
Zákon na ochranu lidských práv posílí pravomoci české vlády v oblasti zahraniční politiky. Hlavním garantem bude Ministerstvo zahraničí, které by pravidelně sbíralo informace o porušovatelích lidských práv. V případě, že odhalí porušování lidských práv, podá ministr zahraničních věcí návrh vládě na zařazení daného člověka či subjektu na sankční seznam.
Návrh zákona představím během debaty u kulatého stolu s odborníky, kterou pořádám v Poslanecké sněmovně příští středu 2. září od 10 hodin. Jako řečníci vystoupí zástupci Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva spravedlnosti, České národní banky, zástupci všech demokratických politických stran ve Sněmovně, senátoři a další experti (mezi nimi Ondřej Kundra z Respektu či Olga Lomová a Michael Romancov z Univerzity Karlovy).
- Samotný zákon, doprovodné dokumenty i pozvánku na kulatý stůl naleznete v přílohách.
- O Magnitského zákoně jsem v minulosti vydal články na svém blogu, poskytl jsem rozhovor a publikoval komentář, v němž samotný zákon a okolnosti jeho vzniku popisuji podrobněji.