„Zájezdoví dopravci se kvůli rušeným akcím dostali s počtem objednávek takřka na nulu. Program COVID-BUS umožní podnikatelům v nepravidelné autobusové dopravě překlenout tuto krizi, v horším případě alespoň ukončit podnikání a zmírnit dopady na samotný trh i na osobní život podnikatelů,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.
Výzva je otevřena od pondělí 26. října a ukončena bude 25. listopadu 2020. Žádost lze podat výhradně elektronicky. Dnes, v pondělí 26. října, jsme obdrželi 149 žádostí.
Výše podpory se odvozuje od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí = vyšší pořizovací cena autobusu). Dále se zohledňuje samotná kapacita autobusu. Vzhledem k faktickému zamrznutí trhu až do konce školního roku je pak rozhodné období kalkulováno od 12. března až do 30. června 2020.
Ministerstvo dopravy předpokládá, že na uvedenou podporu bude celkově poskytnuta 1 miliarda korun v roce 2020. Zdrojově se předpokládá převedení 0,5 mld. Kč z prostředků Ministerstva dopravy a 0,5 mld. Kč z nevyčerpaných prostředků programu „COVID nájemné“ administrovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podpora bude vyhodnocena a proplacena v období 4. čtvrtletí roku 2020.
Většina firem provozuje 1 - 3 autobusy (výjimečně více), které jsou pořizovány zejména na leasing. Jedná se navíc o sektor s velmi nízkou marží. Kombinace těchto faktorů vede k tomu, že úvěrování podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě je extrémně složité, mnohdy vázané na osobní majetek podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě. To také vede rovněž k obtížné možnosti čerpat úvěrové programy COVID realizované Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Všechny potřebné informace pro podání žádosti jsou zveřejněny na webu Ministerstva dopravy ZDE.