Situace s covid-19 má dopad na podnikatelské investiční záměry. „Nejistota ohledně budoucího vývoje vede k poklesu soukromých investic, ale právě investice jsou předpokladem dlouhodobého růstu. Navrhli jsme proto snížení limitů investic pro získání investiční pobídky a také více zacílenou podporu na oblasti, které se ukázaly v návaznosti na současnou krizi jako strategické,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Investiční pobídky budou tedy nově dostupné i pro výrazně menší investice. Limity se snižují pro všechny velikosti podniků, nejvíc však pro malé podnikatele. U nich bude k získání podpory stačit investice do majetku ve výši 10 milionů Kč u výrobních projektů, nebo 2,5 milionů Kč u projektů technologických center.
Změna nařízení vlády přinese také větší podporu těch investic, jejichž předmětem bude výroba strategických výrobků pro ochranu života a zdraví občanů. Jedná se o vybrané ochranné osobní pomůcky, zdravotnické prostředky a léčivé přípravky. Při zavedení nebo rozšíření výroby těchto výrobků na území České republiky budou moci investoři žádat o finanční příspěvek na investici ve výši až 10 % způsobilých nákladů a také se na ně budou vztahovat mírnější podmínky podpory.
„Touto rychlou novelou jsme v praxi naplno využili změnu zavedenou v minulém roce, která převedla kompetenci pro nastavení bližších podmínek podpory ze zákona do nařízení vlády. Přesně pro takové neočekávané změny v ekonomice, které způsobila epidemie koronaviru, byla tato zásadní změna systému zavedena,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Nově přijaté změny se budou týkat pouze nových zájemců o investiční pobídku a očekává se, že začnou platit nejpozději od 1. ledna 2021. Jde o další naplňování Investiční strategie ČR 2019 - 2030 v části Chytré investice.