Soutěž vyhlásilo Valašské Meziříčí ve spolupráci s Českou komorou architektů letos na podzim s cílem získat co nejlepší ideovou studii řešeného území. Město v areálu bývalé Křižanovy pily vlastní pozemky o rozloze 27 tisíc metrů čtverečních a dalších 11,5 tisíce metrů čtverečních v sousedním prostoru přednádraží a bývalé vlečky. „Soutěž byla otevřena autorizovaným architektům, kteří zde měli za úkol vhodně umístit autobusový dopravní terminál či nový městský úřad pro 130 zaměstnanců. Chybět nesměla alej Emilie a Jana Křižanových, parkovací kapacita pro minimálně 200 aut a zohlednit bylo potřeba i co největší podíl zeleně a prostor pro výstavbu bytových domů,“ shrnul podmínky soutěže starosta Robert Stržínek.
Radnice obdržela 9 soutěžních návrhů, které posuzovala pětičlenná porota. „Předmětem hodnocení nakonec bylo sedm z nich, neboť dva návrhy nesplnily soutěžní podmínky. Odborná porota složená ze zástupců České komory architektů a města Valašské Meziříčí pak vybrala trojici nejlepších návrhů, jejichž autoři si mezi sebe rozdělili ceny v celkové výši 310 tisíc korun. Další tři návrhy byly oceněny mimořádnou odměnou v celkové výši 90 tisíc korun,“ uvedla Lucie Rapantová, sekretář soutěže a vedoucí právního oddělení radnice.
Vítězství nakonec porota přiřkla návrhu, který zpracoval architekt Miroslav Moll s kolegy Jiřím Příhodou a Soňou Stromšíkovou. „Návrh vyniká jasnou koncepcí přednádražního prostoru, v němž akcentuje náměstí vymezené objekty úřadu a parkovacího domu, zakončené dvouřadou alejí směřující k centru města… Zelená osa spojující přednádraží se zámeckým parkem je doplněna pěšími komunikacemi a outdoorovými aktivitami. V jejím závěru je vhodně nad rámec základních požadavků soutěžních podmínek navrženo parkoviště pro návštěvníky kulturních akcí v zámeckém parku,“ hodnotila mimo jiné porota vítězný návrh a doporučila několik úprav pro případnou navazující územní studii: „Do prostoru přednádraží umístit parkování K+R (Kiss and Ride). Prověřit vyšší podíl zeleně jižní části území v dotyku se sídlištěm Křižná. Zvážit opodstatněnost navržených vodních prvků z pohledu provozu a údržby. Vyřešit propojení jižní ulice s parkovišti na ulici Na Křižanově pile tak, aby bylo eliminováno hlavní dopravní napojení na ulici Janáčkovu. Alternativně posoudit komfortnější řešení výškového rozdílu mezi niveletou ulice Nádražní a navrženým náměstím.“
Konečné pořadí potvrdili také radní a seznámili se s ním i zastupitelé. S vítězem bude město Valašské Meziříčí nyní jednat o uzavření smlouvy na vypracování územní studie, která bude podkladem pro další projekty v areálu bývalé Křižanovy pily a přilehlém okolí. „Architektonická soutěž pro nás byla obrovskou zkušeností a velký dík patří všem, kteří se na její realizaci a hodnocení podíleli. Po splnění všech nezbytných náležitostí nás bude čekat jednání s autory vítězného návrhu a do budoucna také postupná výstavba jednotlivých objektů,“ uzavřel starosta Robert Stržínek.
Soutěžní návrhy posuzovala pětičlenná porota složená ze závislé a nezávislé části. V té závislé zasedli starosta Robert Stržínek (ANO 2011), zastupitelka Hana Skácalová (ODS a Svobodní) a jako náhradnice zastupitelka Irena Brouwerová (PROVALMEZ). Nezávislou část poroty tvořili zástupci ČKA – architekti Milena Vitoulová, Petr Klier a Pavel Grasse s náhradnicí Martinou Hovořákovou. Jako přezkušovatelka byla ustanovena Alena Carbolová (KDU-ČSL). V pozici poradců se soutěže zúčastnili také předseda Místní komise Křižná a zastupitel Václav Chajdrna (Nezávislí a Soukromníci) a odborníci z řad zaměstnanců radnice.
Všechny soutěžní návrhy budou rovněž představeny veřejnosti, a to ve středu 3. února od 18.00 hodin v přízemí Muzejního a galerijního centra. K vidění zde budou až do konce února.
Oceněné návrhy včetně hodnocení poroty jsou zveřejněny také na stránkách České komory architektů ZDE