Druhá věc. Tento předkládaný zákon řeší příspěvek na zaměstnance v karanténě. Jde o to, aby lidé šli do karantény snáze, aby se jejich motivace zvýšila. Já bych se chtěla vyjádřit k těm přílepkům. My jsme na výboru pro sociální politiku měli k tomu velmi živou debatu. Myslím si, že byla velice plodná. Nejsem tak zkušená, ale myslím si, že přilepenější přílepek si těžko můžeme představit.
My jsme se bavili, vy jste, paní ministryně, hovořila o tom, o věcných debatách, hovořila též o tom, že ctí sociální dialog, ale zde v tomto ohledu ho nectí, nebo se domnívám, že ho nectí, protože žádný dialog v podstatě nebyl připuštěn. Bylo zde položeno ze strany ministryně poměrně dost dotazů na zaměstnavatele, o počtu dohod atd. Nicméně v případě tohoto přílepku se tyto dotazy vznášejí od pultíku. To si myslím, že my jako senátoři nemůžeme připustit.
Je třeba, abychom se mohli k tomu věcně vyjádřit, musí se i věcně posoudit ta správnost. Musíme mít nějaký čas prodiskutovat s dotčenými osobami a institucemi dopady. V případě, že tento návrh zákona přišel do Poslanecké sněmovny 9. února, dnes je, jestli se nepletu, 25. února, tak je jasné, že zde ten prostor není. Jak je zjevné, ta materie, která byla přilepena do tohoto návrhu, nesouvisí vůbec nijak se smyslem zákona, jímž je příspěvek zaměstnancům, aby zůstali doma.
Ten smysl je samozřejmě ochrana veřejného zdraví. Nikoli zatěžování zaměstnavatelů, kteří se v současné době spíše obávají, zda vůbec nějakou práci budou mít. Teď se budou obávat, že za nesplnění povinností budou muset zaplatit sankce.
Jsem ráda, že se prosazuje testování ve firmách. Prosím, aby vláda také poskytla příspěvky na karanténu i těm, kteří si neplatí nemocenské pojištění, což souvisí s následujícím tiskem č. 47. Byla bych ráda, kdyby i paní ministryně v tomto se snažila o zastavení šíření viru.
Děkuji.