A co to etnické pojetí národa typické pro východní a střední Evropu? EU nemá jeden společný jazyk. Nejpoužívanějším společným jazykem je angličtina, tedy jazyk národa, který Unii opustil. Vtipné. Neexistují zde ale ani společné tradice a zvyky. Vánoce a Velikonoce v Německu a dalších zemích Unie vypadají úplně jinak než u nás. Takže pirátský výkřik o „Evropanovi“ je blamáží i v pojetí národnosti ve východní a střední Evropě.
A co na to Masaryk? Masaryk považoval nějaký typ světové organizace za nevyhnutelný. Tím ovšem nemyslel směřování k jednotvárnosti. Naopak zdůrazňoval, že jednostranný centralismus je škodlivý, že musí být oživován autonomií přirozených celků hospodářských, kulturních a také národnostních. Pro Masaryka byl na prvním místě národ a národnost. Piráti mají Masaryka plnou pusu, ale vlastně jeho odkaz nepochopili.
A jakou máme zkušenost s podobným konceptem tj. „americkým tavícím kotlem“ („American melting-pot“)? Americký koncept je neúspěšný z pohledu etnicity. Předpovídal zánik etnicity. Koncept tavícího kotle předpokládal, že postupem času dojde ve Spojených státech k „vynoření“ nového amerického člověka, jakési nové národnosti. Mnozí z imigrantů druhé nebo i další generace pořád ještě raděj žijí ve čtvrtích, ve kterých jsou dominantní složkou obyvatelstva lidé stejného původu jako oni a jejich předci a nadále na sebe nahlíží jako na „Italy“, „Poláky“. Myšlenka o zániku etnicity se tak v praxi neuskutečnila a k „americkému tavícímu kotli“ nikdy nedošlo. Stejně tak nemůže vyjít ani evropský koncept s cílem zániku etnicity.