Závěrečná etapa, při níž europoslanci schvalují Absolutorium pro jednotlivé unijní úřady, je spíš parodií na rozpočtovou kontrolu. Téměř u každého bruselského i dekoncentrovaného úřadu najde Účetní dvůr řadu nehospodárností nebo porušení rozpočtových pravidel. Většině europoslanců to však vůbec nepřekáží v tom, aby Absolutorium schválili. Tedy posvětili, že je všechno v pořádku a má to tak běžet dál. I když se nějaké ty peníze holt zase ztratily. Hlavně neztrácet glanc a udržovat zdání, že systém správně funguje.
Podle Smlouvy o EU a fungování EU byl Evropský parlament nadán pravomocí rozpočtové kontroly proto, aby na základě odborných podkladů auditorů z Účetního dvora napravoval nešvary v hospodaření Evropské komise a jí podřízených dekoncentrovaných agentur. Probruselská většina se však zatvrzele brání tuto pravomoc vykonávat. Místo aby europarlament formou usnesení nařídil Komisi potrestat viníky rozhazování peněz, které členské státy svěřily EU, a jednotlivým úřadům uložil nápravná opatření, většina europoslanců ve zprávách k Absolutoriu řeší naprosté nesmysly.
Příkladem je usnesení, v němž Evropský parlament nařizuje Účetnímu dvoru, aby zlepšil genderovou vyváženost svých pracovníků. Ve schváleném usnesení není nic o tom, jestli auditoři pracují dobře nebo špatně nebo co a jak mají příště lépe kontrolovat. Ukládá se jim, aby mezi sebe najali více auditorek.
Pikantní je i konstatování obsažené v usneseních k Absolutoriu hned několika dekoncentrovaných agentur, v němž Evropský parlament uvádí, že úřad je mezi občany málo znám. Je pravda, že EU zřídila už tolik dekoncentrovaných agentur, které mají sídla jinde než v Bruselu, že už je ani většina europoslanců neumí ani vyjmenovat. O velké části z nich dokonce ani většina europoslanců nikdy neslyšela. Za všechny lze jmenovat třeba Evropský institut pro rovnost mužů a žen (EIGE), který, jak jsem zjistil při projednávání jeho Absolutoria, sídlí v Litevském Vilniusu. Během necelých dvou let práce v Evropském parlamentu jsem o něm kromě schvalování rozpočtu a Absolutoria nikdy neslyšel. Cosi to asi vypovídá o smysluplnosti jeho existence.
Většině probruselských europoslanců vůbec nepřijde divné, že existují úřady, které stojí miliardy eur a nikdo o nich nic neví. Většina europarlamentu nepovažuje za problém vyhazování peněz na jejich provoz, ale to, že málo informují občany o své činnosti. V usnesení k Absolutoriím několik takových úřadů se vedení těchto institucí ukládá zlepšit jejich webové stránky a více pracovat s Facebookem.
Patřím k menšině poslanců, kteří při hlasování prosazovali názor, že tyto zbytečné orgány je třeba zrušit. Probruselská většina nás přehlasovala. Schválit se podařilo pouze část usnesení, v němž je Evropské komisi vytýkáno, že u velké části dekoncentrovaných agentur nepředložila europarlamentu analýzu práce a užitečnosti těchto úřadů, ačkoli má takové posouzení být prováděno každých 5 let. Asi dobře vědí, proč to posouzení neprovádí. Možná, že by se pak někdo zamyslel, jestli je opravu nutné, aby administrativa spotřebovala 10% rozpočtu EU. Náklady na správní činnosti jsou nejrychleji rostoucí kapitolou rozpočtu EU. A to v době, kdy Komise škrtá dotace zemědělcům.