„Cílem by mělo být oddémonizovat legální lobbing, vytlačit ten neférový na okraj a vytvořit legislativní stopu lobbingu v dokumentech,“ uvedla po jednání vlády vicepremiérka Karolína Peake. Zákon má mimo jiné vymezit pojmy jako lobbing, lobbistický kontakt a lobbistu.
Návrh tohoto zákona má být nyní vypracován v několika různých variantách, ze kterých následně vláda vybere. Rozhodovat bude například o procesech, na které by se měla regulace vztahovat, a to buď pouze na legislativní proces, nebo i na proces rozhodovací, jehož výsledkem jsou dokumenty plánovací, koncepční nebo strategické povahy.
Zabývat se bude také tím, kdo bude moci být označen za lobbovaného. Jedna varianta počítá například s poslanci, senátory, členy vlády a další vysoké úředníky, jiná počítá navíc i se zástupci samospráv.
Oznamování schůzek s lobbisty nebude nutné
Jedna z předkládaných možností zahrnovala také zavedení oznamovat schůzky s lobbisty. Tuto variantu ale ministři odmítli a vykazování podobných setkání zákon obsahovat nebude.
V návrhu bude vypracována i otázka dohledu nad lobbisty. Bude tak řešit, jakým způsobem bude kontrola lobbingu probíhat, a to včetně stanovení konkrétního kontrolního orgánu.