Pražské domácnosti s nižšími příjmy budou moci požádat o finanční podporu až do výše 95 procent z celkových výdajů, která jim bude poskytnuta prostřednictvím Magistrátu hl. m. Prahy. S informováním potenciálních zájemců o dotaci vypomůžou i městské části.
„Výměny starých kotlů za výrazně ekologičtější zdroje vytápění jsou dalším z mnoha kroků, které mají svým dílem přispět k naplnění Klimatického závazku, který Praha přijala už v roce 2019. Cílem je podpořit domácnosti a dosáhnout tak pozitivního přínosu pro životní prostředí na území hlavního města. Naší prioritou je, aby Praha zůstala dobrým místem pro život,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Předmětem chystané podpory je dotace na pořízení ekologického zdroje tepla při výměně za starý kotel. Konkrétně se může jednat o tepelné čerpadlo, kotel na biomasu s automatickým přikládáním nebo plynový kondenzační kotel. Domácnosti s nižšími příjmy, jako jsou třeba samoživitelé nebo senioři, získají na výměnu dotaci z fondů EU ve výši až 95 procent z celkových výdajů. Jednotlivé žádosti začne Magistrát hl. m. Prahy přijímat po vyhlášení výzvy začátkem roku 2022.
Celkem je v Česku pro tuto podporu alokovaná částka 5,5 miliardy Kč, což představuje přibližně 50 000 vyměněných kotlů. Kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, tedy 14 242 Kč čistého příjmu na osobu měsíčně.
Ostatní vlastníci nemovitostí mohou na pořízení nového kotle využít dotaci z programu Nová zelená úsporám, kde není nutné prokazovat výši příjmu domácnosti. Výše dotace může být ve výši až 50 procent z doložených uznatelných nákladů.
Pražský magistrát aktuálně rozeslal základní informace a potřebné dokumenty městským částem. Právě radnice, které jsou nejlépe obeznámeny s místní situací, by mohly pomoci vytipovat potenciální zájemce o výměnu kotlů v jednotlivých lokalitách metropole.
Žadatelé o dotace musí podat žádosti a splnit zadané podmínky. Podrobnosti jsou k dispozici ZDE. Administrovat je bude Magistrát hl. m. Prahy, který také bude následně přidělovat finanční prostředky.
Času na pořízení ekologického zdroje vytápění už ale v každém případě není tolik. Od 1. září 2022 totiž bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze třetí a vyšší emisní třídy, provoz zastaralých kotlů bude zakázán.
Pro některé žadatele tak může být obtížné stihnout výměnu kotle včas. Proto vlastníci nemovitostí, kteří doloží úřadům, že alespoň podali žádost o tuto dotaci, se v případě kontroly po 1. září 2022 vyhnou pokutě ve výši až 50 000 Kč a dostanou další rok na výměnu.