MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • KDU-ČSL
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.05.2012 15:19:00

Lidovci chtějí snížit počet poslanců na polovinu

Lidovci chtějí snížit počet poslanců na polovinu

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel s novým a radikálním návrhem, jak uspořit státnímu rozpočtu stamiliony korun ročně.

Chce snížit počet poslanců v České republice na polovinu, tedy z dvou set na stovku. Podle lidovců je počet zákonodárců v České republice výrazně nadhodnocený, když máme 200 poslanců a 81 senátorů.

„Každá politická strana si musí být vědoma, že je nutné šetřit. Zároveň ale záleží na tom, jakým způsobem a kde úspory realizovat. Zvyšovat daně a snižovat důchody je tím nejjednodušším řešením, jenže to podtrhává nohy těm, kteří to mají už beztak těžké,“ komentuje aktuální politickou situaci Bělobrádek.

Lidovci chtějí jít jinou cestou, omezením výdajů na neefektivní státní správu a samotné politické činitele. Platy poslanců a jejich náhrady tvoří podle nich obrovskou část neúčelně vynaložených finančních prostředků, které by mohly jinde přinést mnohá zlepšení. Za neomluvené absence by se podle šéfa lidovců měl navíc snížit poslancům a senátorům plat.

Počty zákonodárců snižují i další státy Evropy

V řadě zemí Evropské unie se již ke snižování počtu poslanců odhodlali. Příkladem nám může jít Rakousko, Maďarsko, Itálie a Slovensko, kde tyto změny buď již implementovali, nebo je ke schválení připravují.

„Našim cílem je šetřit tam, kde je prostor pro omezení výdajů finančních prostředků, tedy mezi samotnými politiky.

Navrhujeme snížit počet poslanců na polovinu. Efektivita rozhodování totiž není dána velkým počtem poslanců, ale jejich kvalitou. Zároveň je třeba zvážit i způsob, jak poslance motivovat k poctivější účasti na práci sněmovny a ke svědomitějšímu pracovnímu výkonu. Náš stát podle toho vypadá, každý zákon se záplatuje desítkami novel, protože ho sněmovna nedokáže připravit kvalitně napoprvé. Lidé v privátním sektoru musí pracovat s vysokým nasazením, není důvod, proč by měl nekvalitní práci poslanců občan tolerovat.  Musíme si vzít příklad z ostatních zemí a aktivně reagovat,“ uzavírá Bělobrádek.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama