„Zpráva sice obsahuje několik důležitých doporučení týkající se prevence rakoviny či usnadnění přeshraniční léčby. Spíše než s osvětou ale bohužel počítá spíš s řadou zákazů, například vyzývá ke konci některých příchutí u elektronických cigaret,” říká kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja.
„Jde o nemoc, jejíž diagnózu si ročně vyslechnou téměř 3 miliony Evropanů, přitom se až 40 % případů dá předejít. Koordinovaný postup je proto zcela namístě. Nechceme ale jít cestou zákazů a omezení, nechceme další „nařízení z Bruselu“, která ovlivní evropské podnikatele. Naopak chceme rozumný a hlavně společný postup, zaměřený na prevenci a včasnou diagnostiku, který nám pomůže snížit nerovnosti mezi členskými státy a zlepší životy pacientů s rakovinou i těch, kteří tuto zákeřnou nemoc porazili,” dodává europoslanec Mikuláš Peksa.
Zpráva speciálního výboru také volá po vzniku jednotných databází, které budou celoevropsky identifikovat pacienty s onemocněním. To považují pirátští europoslanci za zbytečný a potenciálně velmi nebezpečný zásah do soukromí občanů.