ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,62. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.02.2022 10:07:00

Budou nás doma sledovat plyšáci?

Budou nás doma sledovat plyšáci?

Hračky na evropském trhu mají být bezpečnější a bez zdravotních rizik. Takový vzkaz vyslali Evropské komisi europoslanci, kteří hlasovali pro zprávu týkající se bezpečnosti dětských hraček.

 Evropští poslanci se shodli, že směrnice o bezpečnosti hraček z roku 2009 je zastaralá a potřebuje revidovat. Nová verze se má věnovat také novým hračkám, které jsou připojeny k Internetu.

„Děti jsou ti nejzranitelnější spotřebitelé. Musíme je dostatečně ochránit. Vzhledem k nárůstu e-commerce je ale zapotřebí taky zajistit, aby bezpečnostní požadavky splňovaly i hračky, které se prodávají na platformách on-line,” vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Zastaralá směrnice nereflektuje ani takzvané chytré hračky, které se připojují k Internetu. Potřebujeme revidovat současná pravidla, abychom ochránili osobní data a soukromí dětí. Jsou zde příklady, kdy došlo k neoprávněnému sběru dat. Třeba u plyšových medvídků CloudPets od americké společnosti Spiral Toys bylo odhaleno více než 2,2 milionu nahrávek hovorů mezi rodiči a dětmi. Amazon i Walmart potom musely medvídky stáhnout z prodeje,” doplňuje Kolaja.

V České republice kontroluje bezpečnost hraček Česká obchodní inspekce. V roce 2020 zkontrolovala 2767 modelů a u 979 z nich zjistila nedostatky. Jako nebezpečné vyhodnotila 9 modelů hraček. U těch se prokázalo vážné riziko z důvodu dlouhodobého styku s látkami, které mohou představovat zdravotní ohrožení organismu malých dětí. Právě přítomnost chemických látek v hračkách je problémem, na který zpráva Evropského parlamentu poukazuje.

„V Evropě se stále prodávají hračky s nebezpečnými chemickými látkami. Limitní hodnoty se liší v různých právních předpisech. Potřebujeme proto tato pravidla sjednotit a zajistit tak lepší vymahatelnost,” vysvětluje Kolaja. Zpráva, která volá po revizi směrnice byla odhlasována ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů v prosinci minulého roku. O zprávě hlasovalo plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Zprávu České obchodní inspekce najdete ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama