Situace v ČR je však jiná, jak ukázalo i projednávání zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2012, které proběhlo na květnové schůzi Poslanecké sněmovny ČR.
Z tohoto dokumentu vyplývají alarmující údaje o stavu českého zdravotnictví, když se uvádí:
„Při stagnaci recese a zachování výdajů na zdravotní péči v úrovni r. 2011 je odhadováno záporné saldo systému v. z. p. v r. 2012 na 6 256 mil. Kč. Prohloubení recese by znamenalo vyčerpání disponibilních finančních prostředků ZP, kdy záporné saldo sice dále nenarůstá, ale zvyšuje se stav pohledávek po lhůtě splatnosti vůči ZZ (pozn. autorky: zdravotnickým zařízením) odhadem o cca 2 – 3 mld. Kč, což reprezentuje zpoždění o 4 až 6 dnů.“
Jak je vidět z této zprávy, zdravotnictví v přebytku a zrušení poplatků nám rozhodně nehrozí, to je zcela utopistická představa. U nás se totiž z balíku peněz na české zdravotnictví každým rokem „ztratí" údajně zhruba šestina, což celkově dělá zhruba 43 miliard korun, jak připustili šéfové českých zdravotních pojišťoven. Jak je vidět na zdravotnictví se přiživuje kdekdo. Stále se hovoří o nedůsledné lékové politice, předražených investicích a nákupech přístrojů,připočteme-li nefunkční IZIP za miliardy, k tomu zavedeni stropů pro bohaté na zdravotní pojištění, je potřeba se nejenom zamyslet kdo to u nás kazí..
A rozhodně to nebudou senioři, kteří si už kvůli vysokým doplatkům za léky zkrátka nemohou dovolit další příspěvky našemu nenasytnému zdravotnictví.