Jak už to chodí, orná půda nepřináší takové finanční zhodnocení jako j třeba bytová výstavba. A tak vzrůstá tlak na změnu územního plánu a přeměněnu její části určené pro zemědělství na půdu pro průmyslové použití s možností zahájit bytovou výstavbu.
A jak už to také často bývá, hlas občana je často proti hlasu moci bezmocný. Hlasovací mašinérie většiny v zastupitelstvu odhlasuje, co potřebuje, vždyť do voleb je daleko a občan zapomene. Změna územního plánu tak není problémem.
A tak jsem si vzpomněl, jako prostějovský patriot, který v tomto krásném městě strávil svá mladá léta a i dnes je zde častým návštěvníkem, na předvolební kampaň lidoveckého předsedy Mariana Jurečky, na jeho předvolební plakáty zaměřené na ochranu každého metru orné půdy. Při svých kovidových toulkách Prostějovskem jsem se s nimi tu a tam setkával a musel jsem se usmívat, neboť právě v té době nám před nosem mizela zemědělská půda mezi Smržicemi a Prostějovem a nahradila ji další silnice. Nuž, Marián měl jiné starosti, občan dnes už nic nenadělá, dostal efektní lávku a před novým hlukem si musí ucpat uši.
Volební kampaň je minulostí, kovid ustupuje, od rhodeské krize v pětašedesátém snad nebylo většího klidu, je tedy čas připomenout si trošku sliby občanům a zkusit něco udělat proti hrozbě ohrožující lesopark Hloučela. Mrzí mne, že prostějovští lidovci jsou zcela neviditelní, snad i to je důvodem jejich nepřesvědčivých volebních výsledků. Takže se obávám, že to bude na Tobě, Mariane, abys předvolební sliby naplnil v nějaký ten čin. Myslím si, že většina prostějovských občanů by to uvítala a životní prostředí, kterým se tak rádi všichni oháníme, by si tady na Prostějovsku trochu vydechlo.
Sběr odpadků je jistě záslužná činnost, nechal bych ji ale jiným zájmovým organizacím, než je politická strana. Změna územního plánu je politické rozhodnutí. A zabránit ji mohou především politici. Mariane, v Prostějově se bojuje o budoucnost lesoparku Hloučela. Vzpomeň na své volební sliby a vlož se do toho.