Já se pokusím našetřit ten čas, co přetáhl kolega Juchelka, tak já budu třeba kratší. Je 15.36. To už si tady každý řečník připadá jak obstrukční řečník. Takže asi se možná pravá strana sálu těžko přesvědčovat o tom, že to téma je důležité. Pokusím se tedy jaksi ty sympatie přitáhnout tím, že nebudu mluvit celých pět minut. Snad to zvládnu. Já jsem tady vystupoval už 26. dubna, poté 27. dubna. Navrhoval jsem body, které se jmenovaly například Informace vlády o omezování svobody slova v České republice. Tentokrát jsem si vybral název, já ho raději řeknu na začátku, a to je Informace vlády nebo Stanovisko vlády České republiky k právnímu vakuu při omezování svobody slova v České republice.
Já už jsem tenkrát vystupoval, poprvé toho dvacátého šestého poměrně dlouze, citoval jsem osobnosti, jako je Voltaire, Orwell, Sum. Nestalo se vůbec nic. Následně jsem interpelace, které někteří členové hnutí SPD směřovali na pana premiéra. To byla taková obecná rozprava a nic konkrétního, co se týče právního řešení, jsme se opět nedozvěděli.
Já jsem vám tady říkal tu historku, jak jsem osobně řešil s panem ministrem spravedlnosti, že podle sdělovacích prostředků on je tím, který má chystat nějaký zákon o boji proti dezinformacím. On to veřejně popřel. Následně reagoval i ministr vnitra, který řekl, represivní kroky v podobě přípravy nové legislativy jsou až nejkrajnějším řešením, o kterém v tuto chvíli vedeme pouze teoretickou diskusi. Přeložím do češtiny: asi ne. Následně se dotazovali i Pirátské strany. Mluvčí Pirátské strany oznámila zřejmě - ano a z titulu toho, že zde jsou dva ministři, kterých by se to mohlo týkat, nejvíce zřejmě zde přítomného pana ministra Šalomouna, který je ministrem pro legislativu, ale možná i pana ministra Bartoše, který je zároveň místopředsedou vlády pro digitalizaci. A my se bavíme převážně o digitálním prostoru. Následovala vyjádření vládního zmocněnce pana Klímy, který říkal, že zde máme celou řadu analýz týkajících se dezinformací. Na přímý dotaz potom novinářů ale Úřad vlády sdělil, že žádnými analýzami nedisponuje.
My se tady v tuto chvíli proto nacházíme v naprostém právním vakuu, kde dochází k omezování svobody slova, vypínání serverů, kde se otevřeně mluví a píše o kriminalizaci určitých názorů v této společnosti, přičemž naprosto chybí jakýkoliv právní základ. Jediné, čeho jsme se dočkali - pokud jsem dobře sledoval sdělovací prostředky - že se pan premiér vyjádřil v tom smyslu, že připustil, že ta kampaň Braňme Česko, která mě vyprovokovala, tak asi nebyla úplně šťastná a že ta kampaň o tom, že udávání není práskačství, že to nebyl nejlepší nápad.
Pro tuto vládu je opravdu typické to přešlapování, že si myslí, že prostě vyčkají, že si to nějakým způsobem vysedí a že to nějakým způsobem dopadne. Ale tak to prostě není. V přímém kontrastu k nám může být třeba Slovensko, kde poměrně rychle přijali bleskovou novelu a nějakým způsobem tam zavádí boj proti dezinformacím. Ale oni to zase už naprostým způsobem přehnali a na základě nějaké vágní definice o škodlivém obsahu mají obrovský prostor pro správní rozhodnutí a případné zakázání například internetových příspěvků a vůbec omezení svobody slova. Mají to špatně. Myslím si, že Slovensko opravuje špatně.
Ale my to máme ještě o to horší, že my nemáme vůbec žádnou právní úpravu. Správce domén CZ.NIC informoval v tom smyslu, že činí na základě podnětu bezpečnostních složek a vlády. Já se znovu ptám, co to je podnět. Jestli šel nějaký skutečný oficiální dopis nebo nešel a tu informaci jsem se nedozvěděl.
Já bych byl proto rád, kdybychom se skutečně tomuto bodu věnovali. Je to důležitá věc. Myslím, že si to zaslouží parlamentní diskuzi a nemáme zase tolik extrémně důležitých zákonů, že by se pro to nenašla chvilka. No, tak těch pět minut jsem vyčerpal. Takže navrhuji, abychom tento bod zařadili jako nový, to stanovisko vlády k právnímu vakuu, a to buď ve středu 11. 5. po pevně zařazených bodech, případně v pátek 13. 5. jako první bod.
Děkuji za pozornost.