Pan Peksa není absolutně schopen pochopit, natož akceptovat, že ve světle války na Ukrajině je konečně třeba tento ekonomický a energetický experiment vrátit zpět do reality. Sní dále o obnovitelných zdrojích (větrná, solární energie), které ovšem v klimatických a geografických podmínkách ČR budou vždy jen doplňkové.
I kdyby se všechny domácnosti v ČR odstřihly od plynu (nereálné), přešly jen na elektřinu (nereálné), pořídily si fotovoltaiku a tepelná čerpadla (nereálné), zbude tu ještě průmysl, který bez fosilních paliv nemůže absolutně fungovat. Automobily, elektroniku, stavební hmoty, ocel, zemědělská hnojiva - nic z toho bez nich nevyrobíte.
Aspoň, že nezpochybnil jádro, ale všichni víme, že výstavba nebo i jen modernizace jaderné elektrárny je záležitost na 15 až 20 let, ne na rok nebo pět. A modulární reaktory jsou stále hudbou budoucnosti.
Co nám tedy dalšího zbývá? Hledat nové, spolehlivější zdroje plynu, při únosném snižování jeho spotřeby. A vrátit se k uhlí, na daleko delší dobu, o čemž ale Peksové & spol., bezpečně usídlení v institucích EU, nechtějí ani slyšet.
Jejich cesta je cestou od energetické bezpečnosti a soběstačnosti k energetické nejistotě a závislosti na jiných. Už je potřeba to říkat hodně nahlas.
Záznam duelu najdete ZDE.