Celý soudní spor se táhne už zhruba čtyři roky, a i když má učitelka již několik pravomocných rozsudků, tak stále neexistuje cesta, jak přimět ředitele gymnázia Jiřího Widže k nápravě. Místo toho, aby kraj jako zřizovatel zasáhl, tak se se tváří, že se ho to vůbec netýká. „Paní učitelka je čtyři roky bez příjmu. Sdělila všem zastupitelům, že celý život poctivě pracovala a je přesvědčena, že byla z gymnázia propuštěna neprávem. I proto se s gymnáziem soudí a zatím vyhrává. Situace je o to dramatičtější, že bývalá pedagožka nedostává již čtyři roky výplatu a musela si proto zrušit všechna spoření a dokonce i prodat nemovitost, aby se nějak uživila,“ vysvětluje krajský opoziční zastupitel a predseda zdravotního vyboru Petr Kubis.
Vzhledem k dramatické osobní situaci paní učitelky navrhla poté celá krajská opozice vedení kraje, aby poskytl pedagožce návratnou bezúročnou půjčku, která by byla splacena po ukončení soudního pracovněprávního sporu. Místo jakékoliv vstřícnosti však vedení kraje ihned začalo hledat překážky, proč nelze půjčku poskytnout. „Všechny námitky hejtmana, radních a dalších vládnoucích zastupitelů jsme vyvrátili a oni přislíbili, že když bude připravena smlouva o půjčce, kterou připraví právní odbor kraje, pomoc ženě schválí. Proto jsme nechali svolat mimořádné zastupitelstvo,“ doplňuje poslankyně parlamentu, starostka Sokolova a opoziční zastupitelka Renata Oulehlová.
Hlasování ukázalo, jak rozdílná je rétorika mezi tím, co zastupitelé říkají na veřejnosti a jak se ve skutečnosti chovají. Většina krajských radních se totiž místo deklarovaného souhlasného stanoviska při hlasování zdržela, a tak návrh na poskytnutí půjčky neprošel. Opozice přitom opakovaně upozorňuje, že je přímo neskutečné, že pro daný navrh pomoci nehlasoval radní pro oblast školství za Českou pirátskou stranu Jindřich Čermák, který má přitom tuto agendu na starosti.
Radní Jindřich Čermák je ale zdrojem více problémů v kraji, takže jedním z našich nových požadavků je nyní i žádost buď na okamžitou rezignaci nebo jeho odvolání. A důvodů máme více. Kromě toho, že není schopný komunikovat a najít řešení s ředitelem gymnázia, je tu i jeho nedávno vypsané výběrové řízení na školní pomůcky za více jak 1 milion korun, které nakoupil bez výběrového řízení. Doteď přitom srozumitelně nevysvětlil proč.
„Na zastupitelstvo nedorazil předseda školského výboru a starosta Chebu Antonín Jalovec, také předseda finančního výboru a starosta Mariánských Lázní Martin Kalina nebo uvolněná radní Oľga Haláková či Vít Hromádko. To jsou přitom lidé, kteří by se k této kauze měli na jednání zastupitelstva vyjádřit. Navíc uvolnění zastupitelé berou za výkon svých funkci statisícové odměny a nepřijdou na zastupitelstvo, kde termín a hodinu si určovala koalice. Všichni na minulém zastupitelstvu říkali, že chtějí pomoci, že to chtějí podpořit. Tak teď vůbec nechápu, proč nepřišli a návrh nepodpořili. Někteří mně říkají, že to je prý proto, že jsme to navrhli my. Pokud je to pravda, je to opravdu smutné a nelidské," hodnotí dosavadní vývoj místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a předsedkyně zastupitelkého klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová, která je z výsledku hlasování a přístupu zastupitelů velmi zklamána a absolutně nechápe lhostejnost a podlost lidí sedících v koaličních křeslech
„Pedagožka se nedostala do složité životní situace svojí vinou, ale vinou jednání ředitele školy. Vzhledem k tomu, že má za sebou několik vyhraných soudů, tak se dá předpokládat, že jí nakonec bude muset sokolovské gymnázium uhradit ušlou mzdu a další náklady. Už dnes se jedná o milionové částky. Ty ale nebude hradit ředitel Jiří Widž z vlastní kapsy, ale z peněz školy, potažmo kraje jako zřizovatele. I proto nechápu, proč jsme učitelce nemohli nyní vyplatit 300 000 korun jako návratnou půjčku a pomoci jí k alespoň trochu normálnímu životu,“ dodává Gabriela Dostalova, krajská zastupitelka a členka finančního vyboru.