Česko dlouhodobě a bez výhrad udělení kandidátského statusu Ukrajině podporuje. „Ukrajina si jasně rozhodla o tom, že jejím civilizačním prostorem je Evropská unie a naše předsednictví udělá maximum pro to, abychom statečným Ukrajincům poskytli evropskou perspektivu,“ řekl po jednání ministr zahraničí Jan Lipavský.
S ruskou agresí na Ukrajině souvisel i další bod jednání, a to zajištění potravinové bezpečnosti. Jde o téma, které přímo ohrožuje státy na Blízkém východě, severu Afriky, Etiopii a v Somálsku. „Ruská propaganda se snaží ovlivňovat třetí země lživou tezí o tom, že za zvyšování cen i horší dostupnost potravin můžou sankce EU, nikoliv odporná ruská agrese,“ dodal Lipavský.
Dalším tématem jednání ministrů zahraničí zemí EU byla oblast tzv. Afrického rohu. Diskuse se zaměřila na širší region, zejména pak na Etiopii, Somálsko a Súdán. Etiopie hraje mimořádně důležitou roli pro celkovou situaci v oblasti, ministři proto řešili možnosti stabilizace a postupné normalizace vztahů s EU.
Na okraj jednání Rady pro zahraniční věci se Lipavský zúčastnil snídaně s prezidentem Mezinárodního červeného kříže Peterem Maurerem a jednal také s prezidentem Evropské investiční banky Wernerem Hoyerem o poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Sešel se také se svými protějšky ze slavkovského formátu, tedy ze Slovenska a Rakouska, aby slovenskému ministru zahraničí Ivanu Korčokovi předal předsednictví této formace.