Diskuze proběhla za účasti odborníků z akademické sféry, neziskového sektoru, expertů z resortů spravedlnosti a vnitra, Parlamentního institutu nebo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.
Hlavním cílem novely je zamezit financování politických stran a hnutí společnostmi, které jsou vlastněny nebo ovládány odjinud než z Česka či zemí EU. Finanční dary od takových společností již nebude možné přijímat. Rovněž nebude možné přijímat dary od společností s majetkovou účastní veřejného sektoru. To doposud bylo možné, pokud v nich měl veřejný sektor méně než 10% majetkovou účast.
„Poskytování darů a bezúplatných plnění by mělo být transparentní a mělo by poskytovat základní bezpečnostní záruky proti ovlivňování voleb ze strany subjektů, s nimiž Česká republika nesdílí společné hodnoty,” okomentoval Vladimír Balaš.
„Téma financování politických stran a hnutí je pro náš poslanecký klub zcela zásadní. Jak jsme slíbili v lednu, předkládáme novelu, která zajistí, že každá politická strana či hnutí bude muset vědět, jaká konkrétní fyzická osoba peníze posílá,” připomněl Josef Cogan, předseda poslaneckého klubu hnutí STAN.
Tématem workshopu byla rovněž regulace volebních kampaní, probírala se právní úprava v jednotlivých zemích OBSE i nastavení systému financování, kdy více regulace nemusí vždy znamenat lepší regulaci.
Pokud jde o transparentnost stranických financí, hnutí STAN v těchto dnech analyzuje veškeré finanční dary, které hnutí ve své historii dostalo, a zjišťuje, zda mezi nimi nejsou dary spojené s osobami a firmami, jež jsou podezřelé ze zapojení do trestné činnosti v rámci tzv. kauzy „Dozimetr“. Takové dary bude hnutí z rozhodnutí předsednictva vracet, případně posílat na dobročinné účely.