Jako vždy, za cenu nemalých kompromisů (výjimky pro země nepropojené s evropskou plynovou sítí, jiný mechanismus spouštění závazných úspor, atd.), ale díky nim bylo údajně pouze Maďarsko proti. Ještě štěstí, že rozhodování se na základě legislativy řídilo většinovým principem, a ne jednomyslností. Myslím, že cena za Maďarský hlas, zvláště poté, co před pár dny tamní ministr vyjednával v Kremlu dodávku plynu s ministrem Lavrovem, by byla neúnosná.
Samozřejmě, není to dokonalá dohoda. Mnoho zemí stále věří, že "problém nebude" a nebo, že "ony si s ním poradí", ale i tak je dosažená míra solidarity opravdu velká. Šetřit mají začít všichni a hned a pokud se situace zhorší, stane se tak povinností.
Kreml radost nemá, a proto nás zřejmě další týdny a měsíce čeká presidentem Putinem řízená nejistota "dodávek - nedodávek". Tento stav moc nevítám. Povede k pomalejšímu plnění zásobníků, příjmům (i když ne zásadním) pro Kreml a prostor pro Rusko získat na svou stranu, kromě Budapešti, další hlavní města.
To, co se povedlo českému předsednictví, jistě za pomoci dobré práce diplomatů a hlavně kvalitního návrhu Komise, je úspěch hodný ocenění. Jen mne moc mrzí, jak kontrastuje naše pochopení role EU v této krizi s naší snahou přimět lidi a podniky (samozřejmě též a v prvé řadě stát) k úsporám energií. Zde se neděje skoro nic, a je to obrovská a hlavně zbytečná, chyba...
Zdroj ZDE.