RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.06.2012 10:37:45

Despekt k Schengenu si nesmíme nechat líbit

Despekt k Schengenu si nesmíme nechat líbit

Ranní program plenárního zasedání Evropského parlamentu přinesl všemi očekávanou debatu o právním základu schengenského hodnotícího mechanismu.

7.června se ministři spravedlnosti a vnitra členských zemí EU rozhodli změnit tento právní základ z článku 77 Smlouvy o fungování EU na článek 70. Posunuli tak úlohu Parlamentu z možnosti spolurozhodovat na pouhé právo být informován. Hlavní představitelé EP se hned minulý čtvrtek proti tomuto postupu ostře ohradili a striktně odmítavou pozici k rozhodnutí Rady vyjádřili i dnes.

Podle předsedy skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) Hannese Swobody z Rakouska nejde o pouhý právní spor mezi vládami jednotlivých států a institucemi EU. Jedná se o ochranu základní svobody občanů EU.

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D), který se už v minulosti otázkami Schengenu zabýval, k věci uvedl: "Vlády členských států opět prokázaly, že nerespektují jedinou demokratickou instituci v Evropské unii. V minulých letech jsem opakovaně interpeloval Evropskou komisi kvůli nesmyslným a diskriminujícím kontrolám na česko-německé hranici. Komise se nakonec tímto problémem začala skutečně účinně zabývat. Nyní tedy přichází pro všechny evropské občany rána pod pás od jejich vlastních vlád, které by je chtěly zavírat do starých administrativních hranic. Věřím, že Evropský parlament najde cestu, jak tomu zabránit."

Na dnešní debatě mělo Dánské předsednictví za úkol vysvětlit, proč členské země vyřadily poslance Evropského parlamentu z rozhodování ovlivňujícího bezvízové cestování v rámci schengenského prostoru. Rozhodnutí Rady znamená, že nebude existovat nezávislý dohled orgánů EU nad hraničními kontrolami a unijní země by mohly ignorovat veškeré námitky a návrhy na vylepšení, které Parlament a Komise vznesou. Navíc Rada své rozhodnutí přijala ve chvíli, kdy jednání s ostatními orgány stále probíhají.

"Žádného rozumného vysvětlení se nám dnes nedostalo. Nebavíme se tu o nějakém marginálním problému, svoboda pohybu je jedním ze základních pilířů Evropské unie a pro samotné Evropany nejhmatatelnějším právem, které zajišťuje jejich volný přechod hranic v schengenském prostoru bez kontrol. A ten je nyní ohrožen. Navíc je pro mě nepřijatelné, aby členské státy takto samovolně a pomocí kliček měnily jasná pravidla Smluv," dodává Pavel Poc.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama