„Žádná vláda nesmí odposlouchávat svoje kritiky. Dlouhodobým problémem je také absolutně netransparentní vyšetřování těchto skandálů v jednotlivých zemích,“ upozorňuje Kolaja, pod jehož dohledem Evropský parlament zavedl možnost kontroly zařízení europoslanců. „Právě při jedné z těchto kontrol objevili bezpečnostní experti Parlamentu spyware v mobilním telefonu řeckého poslance Nikose Androulakise,“ doplnil Marcel Kolaja s tím, že je nutné zabránit dalším podobným skandálům. V Řecku, stejně jako v podobném případě ve Španělsku, jsou ze špehování podezřelí lidovci.
Kromě dnešního slyšení se uskuteční za dva týdny mise do Polska, kde vláda premiéra Morawieckého podle zjištění novinářů šmírovala opozici a novináře za pomoci spyware Pegasus. Europoslanci se zde setkají jak se zástupci polské justice, tak s opozicí, neziskovými organizacemi i s oběťmi sledování.
Pegasus je software vyvinutý izraelskou kyberneticko-zbrojní společností NSO Group. V posledních několika letech si ho zakoupily některé evropské vlády. Nyní politici vládních stran čelí podezření, že jej používali pro šmírování opozičních politiků a novinářů. Software lze s využitím bezpečnostních děr skrytě nainstalovat do mobilních zařízení, v případě Pegasus se jednalo o iOS a Android. Tento software je schopen číst textové zprávy, nahrávat hovory, ale i shromažďovat hesla, sledovat polohu nebo zapnout kameru. Vyšetřování probíhá už od roku 2021, stále ale není vyloučeno využívání spyware nejen v evropských zemích.