Takřka totální závislost na Rusku zlomilo zajištění podílu na kapacitě v terminálu LNG v Nizozemsku a přepravní kapacitu v plynovodech, které zajistí dodání plynu do Česka. Jde o množství odpovídající zhruba třetině roční spotřeby plynu. Na nedávné schůzce s německým premiérem se také zrodila další možnost dohody o česko-německé spolupráci při výstavbě (a využívání) LNG terminálu v Německu.
Spolu s úspěšným plněním zásobníkům (nutný byl cenový mechanismus, bez něhož by firmy plyn do zásobníku nekupovaly) a velmi důležitými pravidly pro úspory a solidarity, přijatými na úrovni EU, tímto dramaticky pokleslo riziko, že naše ekonomika bude drtivě zasažena možným zastavením dodávek plynu z Ruska do EU.
Řešení Kremlem vyvolané krize není jednoduché; dodávky zemí závislých na ruském plynu nelze obvykle rychle nahradit, ceny plynu vzrostly v bezprecedentním rozsahu a pronikají do cen elektřiny, které je sice dostatek, ale jejíž krátkodobé ceny jsou astronomické. To vše působí energetickou nestabilitu (či krizi) v Evropě.
Česká reakce na krátkodobá rizika je správná a funkční, je však též potřeba přemýšlet dlouhodobě – podporovat OZE a podstatně zvýšit naší energetickou efektivitu. Na úrovni EU tak přispět k přijetí kroků, které zajistí fungování trhu (jako místo střetu nabídky a poptávky) a povede k poklesu extrémních cen, které Kremlem vyhnaná cena spolu s prvky tržní paniky vyvolala.