Enormním růstem cen energií se před samotným plénem zabýval také hospodářský výbor a podvýbor pro energetiku, který dle senátorky Hany Žákové hodnotil zejména existenční problémy řady podnikatelských subjektů a dostupnost veřejných služeb pro občany.
„Vláda by měla přijít s urychleným řešením v podobě úplného oddělení cen plynu od elektrické energie, zastropováním cen plynu, marží pro obchodníky s energiemi či cen elektrické energie pro koncové zákazníky. Jsme názoru, že by vláda měla zvážit i úpravu podmínek úsporného tarifu a zajistit přímou finanční pomoc firmám, které mají energeticky náročný provoz,“ říká senátorka Hana Žáková.
Dle místopředsedy Senátu Jana Horníka je nutné, aby vláda přistoupila i k dalším opatřením např. v oblasti odpadních vod, podpory alternativních zdrojů, energeticky náročných odvětvích či v odbourání byrokratických překážek.
„Vzhledem k situaci by vláda měla výrazně zjednodušit podmínky pro povolení instalace systémů solárních a fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel. Na místě je i odstranění překážek v poskytování dotací v oblasti alternativních zdrojů energie. Dlouhodobě přijatelná cena elektrické energie a plynu by měla být stanovena i pro zásobování obyvatel, průmyslu a veřejného sektoru pitnou vodou a pro odvod a zneškodnění odpadních vod,“ vysvětluje Jan Horník.