„Škodám, které může rozšíření kůrovce v Pardubickém kraji způsobit, se snažíme dlouhodobě předcházet. Proto jsme před třemi lety iniciovali vznik krajského kůrovcového štábu jako poradního orgánu a dotačního titulu pro likvidaci kůrovcového dřeva. Odstranění a zpracování dřeva musí být co nejrychlejší, aby nedocházelo k dalšímu masivnímu šíření kůrovce. Důležitá je v tomto ohledu intenzivní komunikace s obcemi i samotnými vlastníky lesů,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Z dotačního titulu, který je rozdělen na dva podtituly pro drobné vlastníky lesů do 50 hektarů a pro obce jako zřizovatele jednotek požární ochrany obcí, poskytne Pardubický kraj žadatelům necelý milion korun. „Vyhověli jsme celkem 39 žádostem od jednotlivých vlastníků ve výši přes 830 tisíc korun. O dalších téměř 150 tisíc korun zažádalo celkem 6 obcí, tuto částku však ještě musí schválit prosincové zastupitelstvo,“ uvedl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Sazba na těžbu kůrovcových stromů činí 200 korun na kubík. Dotační titul za účelem rychlého odklizení napadeného dřeva založil Pardubický kraj v roce 2019.