doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

  • BPP
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.02.2023 10:09:00

Diskuse se studenty o předsednictví EU nebo řešení evropských dotací

Diskuse se studenty o předsednictví EU nebo řešení evropských dotací

Ve čtvrtek 23. února navštívil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek Olomoucký kraj. V průběhu cesty se setkal se zástupci měst a obcí, navštívil firmu, která efektivně využila evropských dotací pro snížení své ekologické stopy či debatoval.

 Pracovní cestu zahájil Mikuláš Bek v krajském městě Olomouci. Zde se setkal s hejtmanem Josefem Suchánkem (STAN) a Radou Olomouckého kraje. Na setkání s radními ministr Bek v nadsázce řekl, že přijíždí jako „zeď nářků”. „Chci slyšet od kolegů z krajů a obcí jejich zkušenosti, co jim vyhovuje a nevyhovuje v nastavení evropského financování, zejména proto, že vláda nyní pracuje na úpravě Národního plánu obnovy. Chceme, aby byl využitelný pro řešení aktuálních problémů, tedy hlavně k posílení energetické odolnosti naší země,” řekl Mikuláš Bek. Diskuse se věnovala i možnostem získání financí z EU, o které radní ministr informoval. „Vláda připravuje také výhodnou půjčku od EU v hodnotě 350 mld Kč, která by byla využitelná na projekty v oblasti energetiky, například pro budování komunitní energetiky pro kraje a obce.”

Z Olomouce ministr zamířil do Lipníku nad Bečvou, kde ho přivítal starosta Miroslav Přikryl (STAN) a senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). „S panem starostou jsme se shodli na tom, že dotace jsou dobrý sluha, ale zlý pán, a že je potřeba zbavit se závislosti na dotacích a jejich složitém a drahém přerozdělování. Je jasné, že na zásadní investice si zejména menší obce nedokáží našetřit, ale v principu by bylo lepší, aby obce měly více vlastních příjmů a méně musely spoléhat na dotační moloch,” řekl Mikuláš Bek při diskusi se zástupci vedení rady města. Starosta v závěru poděkoval vládě za její činnost v době českého předsednictví a za to, že se jí povedlo posunout vnímání ČR v očích evropských spojenců.

Dalším bodem programu byla prohlídka firmy ZHT Slavíč, která se soustředí na výrobu produktů pro integrované záchranné složky, především pak pro hasičské a záchranářské vozy. „Ve firmě ZHT jsem měl možnost seznámit se s tím, jak se z malé rodinné firmy může stát dodavatel unikátní techniky pro záchranné sbory s celosvětovým dosahem. Zdejší produkty pomáhaly hasičům např. při požáru u Hřenska nebo USAR týmu při zásahu v Turecku,” komentoval návštěvu ministr Bek. Speciální technika, kterou společnost vyvíjí, je využívána například pro hašení lesních požárů a využívají ji dobrovolní i profesionální hasiči. „Musím konstatovat, že podpora státu při vybavování hasičů, zejména dobrovolných, kteří byli dlouho opomíjení, je dnes nebývalá,” říká majitel firmy Radim Zábranský s důrazem na to, že vybavení hasičů významně finančně podporuje Ministerstvo vnitra i kraj.

Cestu Mikuláš Bek zakončil opět v krajském městě, konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zde se setkal s vedením univerzity a následně proběhla veřejná diskuse se studenty na téma předsednictví České republiky Radě Evropské unie. Debata se konala v posluchárně Václava Havla Filozofické fakulty. Dotazy se týkaly nejen samotného průběhu předsednictví, ale také příprav, které mu předcházely, propagace České republiky v zahraničí, rozšiřování EU a případného připojení Ukrajiny.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama