Proto jsem už v loňském roce navrhla jeho zvýšení o 60 000 korun (což odpovídalo tehdejší úrovni kumulovaného růstu cen) - a dnes je už, vzhledem k pokračujícímu růstu inflace, na místě jeho navýšení minimálně o 100 000 korun.
Fialova vláda a minstr práce a sociálních věcí Jurečka nejsou schopni - anebo nechtějí - předložit vlastní návrh zvýšení rodičovského příspěvku. A veškeré naše návrhy na pomoc rodinám s nejmenšími dětmi zároveň blokuje.
Je to klasický příklad jejího asociálního charakteru.
Útok Evropské unie a Fialovy vlády na rodiny
Vláda tedy pomoci rodinám s dopady drtivé inflace pomoci nechce, ale jinou úpravu rodičovského příspěvku chystá.
A to úpravu velmi špatnou a škodlivou.
Vláda chce totiž do konce roku předložit změnu nastavení podoby čerpání rodičovského příspěvku příspěvku.
Podle plánu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který zveřejnil tento týden server Seznam.zprávy, mají dostat více peněz ty rodičovské páry, které se při péči o dítě do 4 let jeho věku vystřídají.
Nově tak mají být dva měsíce tzv.
rodičovské dovolené
(a čerpání rodičovského příspěvku) nepřenosné.
A to tak, že stát rodičovský příspěvek za tyto dva měsíce proplatí pouze tomu z rodičů, který o potomka primárně nepečuje, tedy nepečuje o něj ve zbývajícím čase rodičovské dovolené. V České republice by šlo v naprosté většině případů o otce dítěte.
Mráz přichází z Bruselu
Vláda alibisticky říká, že toto střídání při péči o dítě nebude povinné, pokud k němu ale rodičovský pár nepřistoupí, peníze z příspěvku za ony dva měsíce mu propadnou.
Je to naprostá nehoráznost a nesmyslné poklonkování nebezpečným příkazům Evropské komise.
Jde totiž o přímou aplikaci směrnice Evropské komise
pod názvem „Work Life Balance“.
Evropská komise se tímto způsobem snaží nepřípustně tlačit na sjednocení podoby sociální a rodinné politiky na celém území Evropské unie, což by české občany jednoznačně poškodilo.
A to přesto, že sociální a rodinná politika nepatří mezi agendy tzv. společných politik Evropské unie.
Ruku v ruce s tím jdou i snahy Evropské komise a
některých unijních států o změnu způsobu hlasování o záležitostech sociální a
rodinné politiky v orgánech Evropské unie - ze současné jednomyslnosti s právem veta členských států
na rozhodování kvalifikovanou většinou.
To je pro nás rovněž naprosto nepřijatelné.
Ďábel je nejen v detailu
Aplikace této směrnice by nesmírně poškodila české rodiny s nejmenšími dětmi. Vnesla by velmi negativní změny do oblasti celkového uspořádání mateřské a rodičovské péče – a to včetně nastavení peněžité pomoci našim rodinám v době mateřství a rodičovství.
Zejména, pokud by byla implementována do českého právního řádu v celém jejím rozsahu
Evropská komise totiž například také požaduje, aby se rodičovský příspěvek napříště odvíjel od výše předchozích příjmů rodičů, což nyní neplatí, protože je to univerzální netestovaná sociální dávka, a aby na něj měli nárok jen ti občané, kteří si předtím budou platit nějaké speciální pojištění.
Což by silně poškodilo zejména mladé nízkopříjmové rodiče a domácnosti - a hlavně by to působilo zcela proti všem oprávněným snahám o zvýšení porodnosti.
A pak je tu právě onen požadavek Evropské komise, aby se rodiče v péči o dítě do čtyř let věku během pobírání rodičovského příspěvku museli minimálně na dva měsíce povinně vystřídat.
Čemuž se teď česká vláda chystá nesmyslně a v předklonu vyhovět.
Řekněme Bruselu NE!
Česká vláda tak už zřejmě jakýkoli boj za práva a zájmy českých rodin s malými dětmi dle všeho už vzdala předem.
My v SPD ne.
Stát, a natož Brusel, nemají co nařizovat našim rodinám,
kdo z rodičů bude pečovat o dítě doma a kdo bude chodit do práce - a když neposlechnou, trestat je za to odebíráním peněz, na které
mají dosud zákonný nárok.
V SPD trváme na tom, že oblast sociální a rodinné politiky je výsostnou národní agendou, její faktická podoba, její provádění a její zákonné ukotvení musí být výhradní záležitostí české vlády, českého parlamentu a českých občanů.
Musí jít o pouze o výsledky vnitrostátních
rozhodnutí,
bez jakýchkoli zásahů a příkazů zvenčí.
Přes to nejede vlak.