„Bezpečností dimenze politiky, a to jak domácí, tak zahraniční, je v současné době stále důležitější a je to oblast, kde právě koordinace a spolupráce jsou naprosto klíčové. Připomínám, že nežijeme v bezpečném světě, že bezpečnostní situace kolem nás je problematická. Ruská agrese na Ukrajině trvá a všechny důsledky této brutální války pociťujeme v Evropě i v celém světě. Konflikt probíhá jen několik set kilometrů od našich hranic a musíme se opakovaně zabývat jeho dopady na naše občany a na občany dalších zemí Evropy,“ připomněl předseda vlády. „Není to ale jen Rusko. Žijeme v době, kdy se nám doslova před očima proměňuje světový řád a přináší to pro naši zemi řadu příležitostí, ale také výzev a rizik. A k těm nepochybně patří i otázky bezpečnostní. Proto bezpečnost státu má v těchto dnech prioritu,“ podotkl Petr Fiala.
„Jsem velmi rád, že se pan prezident dnešního jednání zúčastnil, že vyjádřil zájem se i v budoucnu některých důležitých jednání Bezpečnostní rady státu zúčastnit, a jsem tomu rád nejen proto, že je to prezident republiky, ale i vzhledem k jeho pracovním zkušenostem v bezpečnostní oblasti, které jsou nesporné a které jsou a budou určitě pro rozhodování Bezpečnostní rady státu přínosem,“ dodal předseda vlády.
Bezpečnostní rada státu vzala na vědomí Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky v roce 2022, Vyhodnocení Akčního plánu boje proti extremismu a předsudečné nenávisti 2021–2022 a Akční plán boje proti extremismu a předsudečné nenávisti 2023–2024.
Bezpečnostní rada státu schválila Koncept cílového řešení zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek v kontextu aktuálního stavu modernizace sítě PEGAS a budoucích potřeb uživatelů bezpečnostních a záchranných složek státu, technologického rozvoje a bezpečnostních rizik – doplnění vazby na Projekt BIVOJ.
Dále schválila Koncepci rozvoje Letecké služby Policie České republiky do roku 2032 a Průběžné vyhodnocení implementace Koncepce rozvoje schopností Policie České republiky v oblasti trestné činnosti páchané v kyberprostoru za rok 2022.
Bezpečnostní rada státu se zabývala také silami a prostředky k zajišťování vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku České republiky – vývojem, aktuální situací a prognózou možných rizik do budoucna a dále personální situaci Vězeňské služby České republiky.
Rada vzala na vědomí Informaci o závěrech výročních zasedání mezinárodních kontrolních režimů nešíření zbraní hromadného ničení, konvenčních zbraní a položek dvojího použití v roce 2022 a Naplnění položky výdajů Prostředky na financování zapojení občanů České republiky do civilních struktur Evropské unie a dalších mezinárodních vládních organizací a do volebních pozorovatelských misí v kapitole Všeobecná pokladní správa v návrhu státního rozpočtu na rok 2024 a léta následující.
Bezpečnostní rada státu také udělila Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky pro rok 2023 a schválila Zprávu o činnosti Bezpečnostní rady státu za rok 2022.
Pro informaci byly na program předloženy materiály Vyhodnocení cvičení orgánů krizového řízení EU Integrated Resolve 2022 (EU IR22), Zpráva o činnosti Výboru pro obranné plánování za rok 2022, Zpráva o činnosti Výboru pro vnitřní bezpečnost za rok 2022, Zpráva o činnosti Výboru pro civilní nouzové plánování za rok 2022 a Zpráva o činnosti Výboru pro kybernetickou bezpečnost za rok 2022.