Současný systém zprostředkování náhradní rodinné péče je poměrně zdlouhavý a neflexibilní. Schválená novela navrhuje systematické a zpřesňující změny. Ty zahrnují zjednodušení posuzování žadatelů o osvojení nebo pěstounskou péči, úpravu postupů řízení a sjednocení kritérií pro posouzení žadatelů.
Cílem je urychlit proces a zefektivnit ho včetně stanovení lhůt pro řízení a zjednodušení pravidel pro absolvování příprav a psychologických posouzení. Tyto změny jsou v souladu s odbornými analýzami a mají řešit problémy s čekacími lhůtami a nesourodostí v jednotlivých krajích.
Novelou dojde také k navýšení státního příspěvku na výkon pěstounské péče (více ZDE) na 66 000 korun za kalendářní rok, jde-li o dohodu o výkonu pěstounské péče s osobou pečující, a 72 000 korun za kalendářní rok, jde-li o dohodu o výkonu pěstounské péče s osobou v evidenci.
„Novela také navrhuje sjednocení institutů náhradní rodinné péče, konkrétně svěřenectví a nezprostředkované pěstounské péče. To zahrnuje shodná práva a povinnosti pro osoby, pečující o děti ve svěřenectví, a pěstouny, stejně jako nárok na podporu a příspěvky,“ uvedl ministr Jurečka.
Tato změna odstraní nerovnosti mezi oběma formami péče a zajistí lepší péči pro děti. Zároveň bude zajištěna systematická podpora pro všechny náhradní pečovatele. To odstraní nejistotu ohledně preferované formy péče ze strany soudů.
Navrhovaná úprava také zohledňuje fakt, že dětské domovy pro děti do tří let věku již nemají v rámci stávající ústavní péče své místo. Budou proto ze systému odstraněny.
„Počet dětí v dětských domovech pro děti do tří let věku setrvale klesá. Nadále ale platí, že v případě pobytových služeb pro malé děti chceme umožnit výjimky pro krizové situace nebo sourozenecké skupiny, a také zvýšit věkovou hranici pro tuto službu na čtyři roky věku. Ruku v roce s tímto opatřením jde zvýšená podpora pěstounů a rodin, které se dostanou do problémů při péči o děti,“ zdůvodnil ministr Jurečka.