Sociální demokracie

Svoboda, solidarita, spravedlnost.
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.10.2023 12:06:00

Vládní balíček zaplatí domácnosti

Vládní balíček zaplatí domácnosti

Vládní balíček opatření, který schválila Poslanecká sněmovna, odnesou domácnosti, střední třída a rodiny s nízkými příjmy. Současné parlamentní opozici se tomu nepodařilo zabránit, protože nenabídla jiné řešení.

 Sociální demokracie ho nabízí. Přineslo by ročně do státního rozpočtu 180 až 200 miliard korun. Místo toho, aby se zvyšovaly daně středně a nízkopříjmovým, tak chce najít příjmy státního rozpočtu u oligarchů, nadnárodních firem a velkých korporací. Nejde přitom o nic, co by v západní Evropě nebylo běžné.

„Byli jsme opět svědky toho, že vláda přišla s návrhem, který zásadním způsobem porušoval její předvolební sliby a zástupci opozice předváděli rétorické cvičení, aniž by nabídli alternativu. Tu Sociální demokracie má,“ komentuje dění ve Sněmovně předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.

Konsolidační balíček z rodinných rozpočtů vytáhne 70 miliard korun, zdraží bydlení a postihne dvě třetiny domácností. „V době, kdy vzhledem k nezvládnuté inflaci klesají reálné mzdy, je to další citelný zásah pro rozpočty běžných rodin,“ konstatuje Michal Šmarda. ODS spolu s ANO a SPD v roce 2020 přitom připravily zrušením superhrubé mzdy a EET rozpočet každoročně o 130 miliard korun. „Nyní chce vláda získat během dvou let 150 miliard korun,“ dodává předseda SOCDEM.

Sociální demokracie na rozdíl od současné parlamentní opozice sestavila návrh konsolidačních opatření, která jsou alternativou pro vládní řešení. „Naše opatření se dotknou těch, kteří na krizi naopak vydělávají,“ představuje hlavní myšlenku Michal Šmarda. Úpravou zdanění je ČR schopna získat do rozpočtu 180 až 200 miliard korun ročně. A to, aniž by se sahalo do kapes zaměstnanců, drobných živnostníků, seniorů nebo samoživitelek.

Návrhy SOCDEM nejsou novinkou, některé změny dokonce před volbami podporovaly jednotlivé strany současné vládní koalice. Jde například o znovuzavedení progresivní daně z příjmu jak právnických, tak fyzických osob. Ta by se týkala firem se stamilionovými a miliardovými zisky nebo lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Mezi další navrhované změny patří zavedení progresivní bankovní daně z aktiv (nikoliv zisku), dále ve světě běžně používaná daň z kapitálových výnosů, digitální daň nebo zvýšení úhrad za vydobyté nerosty, aby odpovídaly zvyklostem v okolních zemích.

„U daní prosazujeme solidární přístup. Proto odmítáme plošné zvýšení daně z nemovitostí, ale chceme zavést daň až od určité výše, například nad 100 milionů Kč,“ uvedl Michal Šmarda.

Kromě výnosů z vyšších daní Sociální demokracie hledá především úspory v dotacích pro velké firmy. Nevratné dotace by měly dostávat pouze veřejné instituce a neziskový sektor, především ve zdravotnictví a sociálních službách.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama