Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé a mohou ji během roku měnit, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny tvoří u domácností asi 40 procent konečné ceny a její cenu, která je platná vždy celý kalendářní rok, stanoví ERÚ. Regulovanou složku ceny tvoří několik dílčích poplatků. Například platba za systémové služby se dle návrhu více než zdvojnásobí z aktuálních 137 Kč/MWh na 313 Kč/MWh s DPH. Též se vrátí zpátky platba za obnovitelné zdroje energie 600 Kč/MWh s DPH, od které byli letos odběratelé kvůli vysokým cenám energií osvobozeni. Celkově tak regulovaná část ceny elektřiny zdraží v průměru z 1.984 Kč na 3.393 Kč/MWh s DPH.
Pokud návrh ERÚ už neprojde žádnými změnami, tak domácnost s průměrnou spotřebou 3 MWh ročně si připlatí přes 4.200 Kč. Konečná spotřeba elektřiny v domácnostech se liší a je závislá např. na velikosti vytápěného bytu či rodinného domu, na druhu využívaného vytápění, ohřevu vody či vaření. Podle energetických expertů budou nejvíce zasaženy domácnosti, které si pořídily ekologicky úsporné tepelné čerpadlo, neboť v návrhu ERÚ dochází k největšímu zdražení v sazbě D57d, kde jsou i tepelná čerpadla.
Definitivní rozhodnutí o navýšení regulované složky elektřiny na příští rok bude známé po jednání s odbory na konci listopadu. Podle předsedy pětikoaliční vlády Petra Fialy budou lidé platit převážně stejně jako letos a maximálně v průměru o jednotky procent více, což Fiala uvedl na brífinku vlády k návrhu ERÚ. Podobně se vyjádřil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který na CNN Prima NEWS řekl, že v příštím roce neočekává výrazné zdražení elektřiny, a ceny u nízkého napětí zůstanou spíše stejné. Vláda však zatím neuvedla případnou pomoc lidem, kdyby opravdu došlo k výraznému zdražení cen energií.
Hnutí SPD vyzývá Fialovu vládu, aby zabránila masivnímu zdražení energií pro české občany a firmy. Zásadním řešením je obnova suverenity ČR v otázkách energetické cenotvorby, soběstačnosti a bezpečnosti, což zahrnuje co nejrychlejší vystoupení ze spekulativního a likvidačního systému emisních povolenek EU (Evropský systém pro obchodování s emisemi) a odstoupení od Green Dealu EU, který energie ještě více zdražuje.