Federace zemědělských svazů COPA a sdružení družstevnických organizací COGECA povolalo zemědělce z celé EU k protestu před budovou europarlamentu zejména kvůli závěrečnému hlasování o návrhu směrnice o průmyslových emisích. A v neposlední řadě též kvůli hlasování v 1. čtení o návrzích nařízení o prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny a rozšíření tohoto režimu dovozů i na produkty z Moldávie.
Návrh směrnice o průmyslových emisích je zavádějící, jako téměř všechny názvy bruselských předpisů. Velká část směrnice obsahuje nové povinnosti pro chovatele ustájeného skotu, chovatele prasat a drůbeže. Kdo moje příspěvky o bludech bruselské obludy čte pravidelně, už tuší, že jde o údajnou, ale nikdy seriózně vědecky neprokázanou škodlivost uhlovodíků, vznikajících při trávení potravy v útrobách hospodářských zvířat. Splnění těchto nesmyslných požadavků na klimatizace kravínů, vepřínů a drůbežáren, napojené na separační systémy, by bylo tak drahé, že neexistuje v EU žádná, byť sebevětší firma, která by je dokázala zaplatit.
Po obědě jsme hlasovali o kompromisním textu, který vzešel z trialogu. Jeho kvalita je přímo úměrná obsazení delegací EP a Rady. Europarlament zastupovala delegace výboru pro životní prostředí (ENVI) a za Radu vyjednávala španělská socialistická ministryně životního prostředí Teresa Riberová Rodríguezová. Výsledný kompilát z pozměňovacích návrhů, schválených v 1. čtení v roce 2023 v EP a v Radě, je tak špatný, že musel být rozporcován na pět částí. K nim skupiny poslanců ze všech frakcí předložili pozměňovací návrhy, jejichž cílem je vypreparovat nesplnitelné povinnosti pro chovatele hospodářských zvířat.
Spolu s kolegy z frakce Identita a demokracie (ID), v niž jako europoslanec, zvolený v ČR za SPD, vykonávám funkci koordinátora v Zemědělském výboru (AGRI), jsem spolupředkladatelem pozměňovacích návrhů, jejichž cílem je vyškrtnutí drastických pokut za neplnění nesplnitelných technických požadavků. Fanatici z výboru ENVI ve spolupráci s Radou pro životní prostředí navrhli stanovit postihy až do výše tří procent ročního obratu. A to i opakovaně. Výnos pokut by byl příjmem rozpočtu EU.
Probruselská většina si navíc odhlasovala, že ve středu budeme hlasovat i o návrzích nařízení o dalším, v pořadí již druhém ročním prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. A návdavkem i o rozšíření stejného režimu dovozů i na produkci z Moldávie. Většina schválila zařazení hlasování na středu večer, i když je jasné, že to bude možné uskutečnit jen za cenu porušení několika ustanovení Jednacího řádu EP. Ostatně nikoli poprvé v současném legislativním období. Přesně v duchu tradic bruselské prohloubené demokracie.