A přitom především z úst většiny našich vládních představitelů (ani je nebudu jmenovat, protože nevím, který z nich tím nevyhrožuje) slyšíme o hrozbě války dost - možná i jaderné - každý den. Každý den, někdy i každou hodinu je nám vyhrožováno válkou a obhajována nutnost dalšího zbrojení. Také většina západních evropských lídrů neustále mluví o hrozbě války a ten, kdo hovoří o míru či alespoň o potřebě zahájit mírová jednání, je označován za proruského agenta či někoho, kdo je minimálně Moskvou placen. Ano, Peter Pellegrini se těmto politikům nelíbí. Ale Slovensko si jej jako prezidenta demokraticky zvolilo a označovat tyto volby za prohru demokracie je smutné.
Také mu je těžké vyčítat, že hovoří o podpoře vládní koalice, když jeho strana Hlas-SD je součástí právě této koalice premiéra Fica. Skutečně mi připadá více než úsměvné, že Peteru Pellegrinovi je vyčítána právě obava z války, když prakticky všichni probruselští lídři možností války s Ruskem vyhrožují.
Určitě bude Peter Pellegrini méně podporovat všechny ty návrhy, směřující k federativní Evropě, kterými nás Brusel zásobuje, než jeho předchůdkyně, paní prezidentka Čaputová. Naopak bude více bojovat za udržení samostatnosti Slovenské republiky tak, jak by měli i naši politici. Tak jako se o to snaží strana Právo Respekt Odbornost, byť zatím jen na mimoparlamentní úrovni. Nejde o závislost na Moskvě, Washingtonu či Bruselu, ale o závislost Slovenska především na Slovensku a Česka na Česku.
MUDr. Marek Zeman, MBA
místopředseda strany PRO