Velmi frekventovaným tématem je údajné obrovské zadlužení krajů, které se stále zvyšuje. Pánové Nečas i Kalousek bez rozmyslu hází všechny kraje do jednoho pytle a tvrdí, že je to společný problém, který vznikl jako důsledek špatné vlády sociální demokracie ve všech krajích, bez ohledu na to, že leckde je ODS součástí krajské koalice.
Podívejme se na to, jak se vládní koalicí propírané věci mají ve skutečnosti u nás - v jižních Čechách.
V roce 2008, kdy ČSSD na sklonku roku vyhrála volby, dosáhlo zadlužení kraje cca 625 mil. Kč. Dnes, několik týdnů před krajskými volbami, činí zadlužení Jihočeského kraje necelých 130 mil. Kč. Navíc v září 2012 bude umořena další část dluhu ve výši 80 mil. Kč. Takže v termínu plánovaných voleb bude zadlužení kraje ve výši necelých 50 mil. Kč.
Jsem přesvědčen, že těchto několik základních čísel demonstruje, že zastupitelstvo a vedení Jihočeského kraje v letech 2008 – 2012 pracovalo zodpovědně a že, i přes ekonomickou recesi a výpadky příjmů způsobené mimo jiné „daňovými experimenty“ ministra financí Kalouska, dokázalo obrátit trend zadlužování a mít kladnou bilanci hospodaření.
No, a jak se daří hospodařit našim kritikům ve vládní koalici? Státní dluh rok od roku roste a od roku 2006, kdy se pravice dostala k moci, státní dluh narostl téměř na dvojnásobek (z 802,5 mld. Kč v r. 2006 na 1 636 mld. Kč v polovině letošního roku), a po tuto dobu rostl znatelně rychlejším tempem, než za předchozí vlády ČSSD. A tempo jeho růstu se zvyšuje. Za první pololetí tohoto roku vzrostl o téměř stejnou částku jako za celý tok 2011 (a už toto číslo budilo hrůzu).
Ministr Kalousek a jemu věrný premiér Nečas však přesto hejtmanům rady udílejí rady, jak a kde šetřit. Sami přitom ale nejsou schopni zajistit minimální úspory ve svých úřadech. Podle Aleše Michla, člena Národní ekonomické rady vlády, obdržel NERV tabulku, kde každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet měly vyplnit, kolik hodlají ušetřit v letech 2012-2014. V devadesáti procentech (od více než 490 institucí) byly v kolonce plánované úspory samé nuly. Za tři roky jsou schopny úřady napojené na vládu úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí.
Co k tomu dodat? Závěry si každý čtenář udělá sám. Já pánům Kalouskovi a Nečasovi vzkazuji, ať si nejdříve zametou před vlastním prahem a když už někoho kritizují, tak ať jsou konkrétní a adresní.
J. Zimola, jihočeský hejtman