Jsem přesvědčený o tom, že se v případě tvrdého alkoholu, který zabíjí napříč republikou, nejedná o náhodu ale o tragickou daň za byznys, kterému stát umožnil kvést.
Vystoupení hejtmana Severomoravského kraje, kde se objevily první případy otravy lidí, dokazuje, jak se celá tato tragická kauza politizuje. Ona ale nevznikla jako blesk z čistého nebe, nebo jako živelná katastrofa. Nejméně 12 let vím o tom, že právě v tomto regionu byla organizována ilegální výroba alkoholu, včetně plnění do lahví, které věrně kopírovaly švédský „absolut“ alkohol.
Už tenkrát některé bezpečnostní agentury tuto skutečnost hlásily orgánům činným v trestním řízení, ale nikdo nekonal! Dokonce se proslýchalo, že švédská vláda na tuto ilegální výrobu a distribuci velmi ostře reagovala. Jednalo se o mezinárodní spor, který údajně poškodil Švédsko o nejméně 1 miliardu švédských korun a náš stát připravil o stejnou částku v českých korunách v důsledku daňových úniků. Nechť se orgány činné v trestním řízení vrátí do této doby a šetří, kdo pašoval, pančoval, vyráběl padělky skleněných lahví a zejména, kdo nechtěl konat!
Hledáme-li podhoubí dnešních tragédií, je nutné si uvědomit, že dovoz metanolu se od roku 1999 ztrojnásobil. Metanol je levnější než etanol, nelze ho jednoduchým způsobem identifikovat a tím doslova láká k pančování. Svoji roli sehrál jistě i vysoký nárůst spotřební daně na alkohol, který je silným motivem k nelegální výrobě alkoholu.
Je třeba najít odpovědi na otázku, zda ilegální výrobce alkoholu se smrtelnou dávkou metanolu počítal či nikoliv a klasifikovat tento trestný čin jako vraždu, resp. těžkou újmu na zdraví s následkem smrti. Věřím, že tentokrát orgány činné v trestním řízení budou postupovat tvrdě proti výrobcům, distributorům i prodejcům alkoholu. Je třeba mít na mysli mrtvé, jejichž počet se bude pravděpodobně zvyšovat. Léčba intoxikovaných je na nejvyšší úrovni, a přesto její výsledky nejsou dobré. Metylalkohol je totiž pro lékaře zákeřným soupeřem, který před nimi mívá osudový náskok.
Metanol, dřevný líh, je alkohol s jedním uhlíkem, který se používá v chemickém průmyslu jako rozpouštědlo nemrznoucích směsí, látka pro denaturaci lihu, ale je také snadno zneužitelný, protože je levnější než „řádný alkohol“ – tedy ethylalkohol. Na rozdíl od něj se metylalkohol vstřebává pomalu a hromadí se v organizmu. Při jeho oxidaci vzniká formaldehyd a kyselina mravenčí. Tyto látky jsou ve vyšších hladinách smrtelné. Je zajímavé, že vnímavost k methylalkoholu je u lidí rozdílná a dokonce existují jedinci, kteří na něj mají návyk a snesou tuto látku až do hodnoty 1,0 promile. Jsou to však výjimky.
Problém je v tom, že člověk sám nemá šanci včas poznat, že zabijácký metylalkohol požil. Problém začne řešit až ve chvíli, kdy cítí, že obvyklé příznaky opilosti po čase samy nemizí, ale naopak se zhoršují a přidávají se k nim i poruchy vidění. Jenže pak už zase bývá pozdě na léčbu, protože ta, má-li být účinná, musí začít vzápětí po požití této látky - vyvoláním zvracení, výplachem žaludku, podáním etylalkoholu a rychlou podporou ledvinových, jaterních a kardiovaskulárních funkcí. Vzhledem k tomu, že zpravidla intoxikovaný přijde pozdě, je prováděna dialýza, tedy vyčištění ledvin od škodlivých látek. Poškození zraku bývá většinou nezvratné, ale existují případy, kdy se zrak podaří částečně zachovat, neboť slepota je způsobena postižením zrakového nervu. Prognóza intoxikace methylalkoholem je vždy velmi vážná.
MUDr. Jiří Štětina