Hlavní hygienik a současně náměstek ministra zdravotnictví má již několik měsíců neplacené volno. Ministr váhá s jeho odvoláním, nového hygienika nejmenoval proč?. Hygienická služba byla rozdělena na HS a zdravotní ústavy, tedy laboratorní složku. Vznikla tak málo akční instituce – to bylo cílem rozdělení?
Kdo všechno v ČR kontroluje kvalitu, zdravotní nezávadnost a bezpečnost potravin? Tato úloha je rozložena v několika institucích: veterinární služba, státní inspekce jakosti, hygiena , česká obchodní inspekce. Kontrola je tedy podřízena několika ministerstvům, dobře vybavené laboratoře jsou řízeny různými ministerstvy - zemědělství, vnitra i zdravotnictví. Které příkazy jsou asi vyřizovány přednostně a kdo musí počkat?
Pokud se výrobci alkoholu budou na státu domáhat odškodnění za poškození svých obchodních zájmů, budou tyto náklady jistě vyšší, nežli racionální provoz kontrolních státních orgánů i nezávislých laboratoří . Následky a důsledky jsou nákladnější, poškození zdraví nevratné, zmařené životy nenahraditelné a trvalá invalidita poškozených bude stát sociální systém další finanční prostředky.
Vyšetření vzorků alkoholu na přítomnost metanolu nejsou při současné úrovni přístrojového vybavení tak drahá, aby se tomuto státu nevyplatila celoroční a celoplošná skrínigová šetření . Věřím,že náklady na provoz takové laboratoře, by se vrátily zpět ve výběru daní. Neobstojí ani tvrzení, že všechno se nezkontroluje, to je stejně alibistický argument, jako že všechny řidiče na silnicích nelze zkontrolovat.
Jsem přesvědčena , že stát si musí zachovat supervizi nad komoditami, které mají plošně vliv na zdraví české populace jako jsou potraviny, ale i pitná voda. Tady platí beze zbytku rčení Důvěřuj ale prověřuj! A tato supervize patří jednoznačně ministerstvu zdravotnictví.
Prevence je nejlevnějším opatřením – to platí v obecné rovině i v případě aktuální metanolové aféry. Nejsme tak bohatí abychom si mohli dovolit nekontrolovaný vstup potravin na náš trh a ohrožování zdraví obyvatel České republiky.
Povinností občanů je platit daně a stát by jim za to měl poskytovat ochranu, a to i před nebezpečnými potravinami. Když tuto vládu nezajímá zdraví a životy obyvatel, mohly by vládu zajímat aspoň daňové úniky z prodeje nelegálního alkoholu. Vždyť o peníze jde této koaliční vládě až na prvním místě! Nebo bylo všechno trochu jinak a situace se „jen“ vymkla z kontroly? Skutečně máme věřit, že si ministr Kalousek nechává běžně utíkat obrovské částky z černého obchodu s alkoholem, když potřebuje do státního rozpočtu každou korunu a neváhá snižovat příjmy důchodcům? Je tato vláda skutečně tím, koho chceme v čele České republiky?
Hana Doupovcová, senátorka