Dále byli zvoleni i předsedové 9 z celkem 10 Zastupitelstvem ustanovených výborů. Tyto výbory budou mít 15 členů.
Předseda Kontrolního výboru dosud zvolen nebyl. Na tento post má obvykle zvykové právo nejsilnější opoziční subjekt v zastupitelstvu, kterým je ve středočeském případě hnutí ANO.
Ovšem to na tuto pozici svého kandidáta nenavrhlo, protože nejprve požaduje, aby rozdělení členů výborů Zastupitelstva mezi koalici a opozici odpovídalo volebním výsledkům a zásadám poměrného zastoupení.
To koalicí navržený poměr - 10 členů za koalici a 5 za opozici (3 za ANO a po jednom za SPD a STAČILO!) hrubě nesplňuje.
Hnutí ANO tedy z těchto důvodů a za těchto okolností odmítlo nominovat svého kandidáta na předsedu kontrolního výboru. Totéž učinil i zastupitelský klub hnutí ústy svého předsedy Tomáše Doležala.
Plně respektuje právo hnutí ANO nominovat svého zástupce na pozici předsedy kontrolního výboru, přičemž respektujeme i důvody, proč tak dosud neučinilo.
Demokratická pravidla, úcta k výsledkům voleb a principům poměrného zastoupení jsou pro nás mnohem vyšší hodnotou než jakékoli posty, byť by byly sebelukrativnější.
Naším cílem v krajském zastupitelstvu a v dalších orgánech kraje (výbory, komise) je intenzivně se pustit do práce v kontextu našich odborností a v souladu s naším programem a předvolebními sliby.
Hlavními prioritami Mgr. Jiřího Novotného jsou a budou bezpečnost, sociální politika a zemědělství.
V těchto
sektorech dlouhá léta profesně působil (Policie ČR, Vojenská policie,
vězeňství, Úřad práce ČR). Ale to není vše. Asi před rokem začal spolupracovat s Ing.
Radkem Novotným, který již více než 20 let prostřednictvím soudů, osvěty a
spolupráce s rozumnými politiky napříč stranickým spektrem prosazuje
navrácení vlastnictví zdrojů a dodávek vody do rukou státu, resp. obcí, měst
a krajů.
Současný stav, kdy je vodárenství mnohde ve vlastnictví soukromých subjektů, vede pouze ke zdražování vody českým občanům a k vyvádění nezdaněných zisků z jejího prodeje do zahraničí.
Toto musí skončit. Jak toho dosáhnout?
- Zakotvit právo lidí na vodu v ústavním zákoně.
- Postavit před soud osoby odpovědné za protiprávní stav v českém vodárenství a následně vymáhat škody způsobené občanům České republiky.
- Navrátit vodu do vlastnictví státu či orgánů veřejné správy, tedy do rukou českých občanů.
Více informací lze nalézt např. zde:
Mgr. Jiří Novotný je od roku 2022 (společně s manželkou Petrou) městským zastupitelem za SPD v Příbrami.
Zde v prosinci roku 2023 prosadili společně s hnutím ANO a dvěma členy ODS zrušení koncesního řízení ve prospěch privátních subjektů městského vodárenství a prosadili rozhodnutí, že vodohospodářskou infrastrukturu si město bude napříště spravovat samo.
Zastupitelé SPD přitom preferují variantu, že tato infrastruktura bude provozována výhradně městem - bez participace jakéhokoli komerčního subjektu.
I jako krajský zastupitel chce Mgr. Jiří Novotný - ve spolupráci s Ing. Radkem Novotným - dále bojovat o navrácení vodohospodářské infrastruktury ve Středočeském kraji do vlastnictví obcí a měst.
Existují k tomu různé cesty a nástroje - od právní a metodické pomoci municipalitám, po možnost využít v této otázce i legislativní (zákonodárnou) iniciativu, kterou disponuje Zastupitelstvo kraje.
V oblasti zemědělství bude spolupracovat s ředitelkou Regionální agrární komory Středočeského kraje Bc. Petrou Novotnou, DiS. a Ing. Monikou Petrovou, PhD, která pracuje jako odborný referent oddělení příjmu žádostí na Státním zemědělském intervenčním fondu.
Ing. Mgr. Tomáš Doležal se
v rámci výkonu svého mandátu krajského zastupitelstva chce věnovat
především záležitostem, kterými se na odborné
i politické úrovni zabývá již delší dobu.
Jde zejména o oblast financování krajů: v obecné rovině (reforma tzv. rozpočtového určení daní pro kraje a obce) i v konkrétní rovině nápravy diskriminace Středočeského kraje v rámci systému financování vyšších územně samosprávných celků.
Dále se zaměří na rozpočtovou politiku kraje, kde je třeba postupně měnit zacílení priorit směrem k tomu, aby naprostá většina finančních prostředků směřovala do veřejných služeb, které má kraj zajišťovat (školství, zdravotnictví, veřejná doprava, sociální služby).
Srovnatelnou prioritou je pak oblast finanční kontroly, aby se minimalizovaly běžné krajské provozní výdaje a aby naprostou většinu provozních záležitostí kraje a jím zřizovaných organizací zajišťovali jejich zaměstnanci a nikoli externí privátní dodavatelé.
Vedle toho se chce Tomáš Doležal zaměřit i na oblast krajského školství - konkrétně na zřízení nové soukromé střední školy v kraji, kde už podniká první potřebné kroky.