Evropské probuzení po zvolení nového amerického prezidenta mi připadá, jako ráno opilce, který včera ještě slavil dlouho do rána. Přitom nejen zpráva o úpadku evropské schopnosti konkurovat, ale i rozličné ekonomické a sociologické analýzy ukazují, že ten budíček měl přijít daleko dříve, a že bez spolupráce s novými technologiemi z USA či z Číny se Evropská unie neobejde.
Evropští politici stále nechápou, že nerealistické cíle Green dealu, nerespektující fyzikální a přírodní zákony, ohrožují budoucí ekonomickou prosperitu EU. Evropané si nechtějí totiž připustit, že celá historie lidstva je založena na zdrojích energie a America First není nic jiného, než zachování ekonomické a vojenské převahy USA. Donald Trump si totiž, navzdory evropským politikům, uvědomuje, že bez dostatku dostupné energie nebudou Američani bohatí a silní.
Proto kroky nové administrativy USA k obhajobě zvýšení výroby a spotřeby energií z fosilních paliv, proto hledání nových zdrojů i vzácných surovin. Američané mají více než dvojnásobnou spotřebu energie než v EU, což způsobuje nadprodukci, rozvoj moderních technologií, vyšší spotřebu a sílu ekonomiky, ze které roste i síla zahraničně politická. Energie získaná z fosilních paliv či z jádra, nemůže být nahrazena obnovitelnými zdroji. A je otázkou, zda všechny ty obnovitelné zdroje při svém životním cyklu neničí naši planetu a naše životní prostředí více.
Opravdu nejde pouze o ideologický boj za zachování aut se spalovacími motory či o emisní povolenky. Dnes jde primárně o to, zda se evropští, potažmo čeští politici rozhodnou, zda půjdou cestou ekonomického růstu či zda budou slepě následovat náboženství Green dealu. Bez zachování nízkých cen energií, bez modernizace a technického rozvoje nebude konkurenceschopnost našich výrobků a služeb, nebude ekonomický růst a nebudou tolik potřebné finance. A to nejen na zachování kvality a dostupnosti veřejných služeb či na sociální politiku, ale také na ochranu životního prostředí