Ing. František Laudát

Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,63. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.02.2025 17:17:00

Jak číst současnou Ameriku? Těžko

Jak číst současnou Ameriku? Těžko

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na jednání evropských lídrů v Paříži

 V Evropě po sečtení výsledků voleb v USA panovala velká nervozita z návratu Trumpa do Bílého domu. Nejhorší scénář se podle většiny lídrů EU naplnil. Hlavní pořadatel letošní Bezpečnostní konference v Mnichově se při závěrečném projevu rozbrečel. Vystoupení viceprezidenta Vance údajně vzbudila zděšení. Vance nemluvil ve svém vystoupení o válce na Ukrajině, ale o hodnotách. Přitom černého Petra strkal Evropě, jako by největší útoky na tradiční křesťanskojudaistické hodnoty nepřicházely dlouhé roky z USA. Jakoby USA neměly zavedené kvóty, zvýhodňující menšiny.

A k těm hodnotám. Trump přísahal na Bibli (podle některých médií se jí nedotkl), ale pár hodin poté vydal dekret, kterým se snažil přebít historický dodatek č. 19 Ústavy Spojených států, který garantuje americké občanství dětem, narozeným v USA. Takže začal dětmi. To asi v souladu s Biblí nebude.

Po letošním Mnichovu už jsem zaslechl v ČRo formulaci o ideologické válce USA s Evropou. Tak to určitě není. Osobně jsem při Trumpově nástupnickém projevu přivítal jednu větu, ve které mluvil o tom, že hodnoty svobody neznají barvu kůže ani nějaké odlišnostmi. Obecně - svoboda, a s ní spojená pravidla, musí platit pro všechny stejně. Nejedná se tedy o ideologickou válku, ale o šlápnutí na ty, kdo si v Evropě postavili svoji existenci na hloupostech, jež nepomáhají, ale naopak rozeštvávají společnost. Rozpolcená společnost v USA je ukázkou, kam tohle vede. 

Jinou věcí je praktická politika. Cla, a pro Evropu zejména osud války na Ukrajině. Tady zatím Trumpova administrativa nehraje transparentně. Selhání americké politiky v případě Ukrajiny bude mít pro Evropu (a střední Evropu dvojnásob) fatální důsledky. Mají-li však současné názory vysokých činitelů USA Evropu postrašit, aby se probrala z letargie nezodpovědnosti a úpadku, potom jedině dobře. Třeba přestanou z Bruselu chrlit nesmyslné regulace deformující hospodářský prostor, ničící konkurenceschopnost, vyhazování peněz na zbytečné dotace, pravidla, která nutí občany EU i firmy vydávat neskutečné sumy peněz na všelijaká razítka těch či oněch kontrolorů toho či onoho.

A nic o evropském marasmu nesvědčí více, než aktivita prezidenta Macrona, který do Paříže na 17. únor svolal "krizové jednání evropských lídrů". Problém je v tom, že těch lídrů bylo pozváno 5 z 27. "Lepší" demonstraci "evropské jednoty" si lze sotva představit. 

Takže první evropská akce po Mnichovu - špatně, špatně, špatně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama